İçerik etiketlendi: ‘sigaranın topluma zararları’

Sigaranın Toplum Sağlığı Üzerindeki Zararları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

sigaranin-toplum-uzerineki-zaralariSadece sigara içen kişi değil, sigara içilen ortamda bulunan tüm kişiler de nikotine maruz kalmakta, karbonmonoksit solumaktadır. Yapılan araştırmalarda ebeveynleri sigara içen çocukların %75 i sigaraya başlarlar, evde sigara içilen ortamda yaşayan çocuklara yapılan idrar testlerinde günde dört beş sigara içiyormuş oranında nikotin çıkmaktadır.

Yine yapılan araştırmalarda sigara içicilerinin ancak nefeste çektikleri dumanın %15 i akciğerlere %85 i ise çevreye yayılmaktadır. Bu nedenle o ortamda bulanan kişiler sigara içen kişinin dışarıya verdiği %85 sigara dumanına maruz kalmaktadırlar.

Bunu şöyle örnekleyebiliriz; pek hoş bir örnek değil ama siz ve bir arkadaşınız aynı odadasınız, ikinizde su içiyorsunuz ve arkadaşınız gelip sizin su bardağınıza tükürse o suyu içer misiniz?
Tabi ki de içmezsiniz! Bulunduğunuz ortamdaki hava sigara içilerek kirletiyorsa asla sağlıklı bir durum söz konusu olmaz ve bir çok hastalık bu tür olayların sürekli yaşanmasından dolayı sigara içmeyen insanlarda da görülür.

Kısa ve net olarak, kimsenin kimsenin havasını kirletmeye hakkı yoktur. İster çocuğunuz olsun, ister arkadaşınız eşiniz dostsunuz olsun, isterseniz iş yerinden arkadaşınız olsun. Sağlıklı toplum için sağlıklı hava koşulları ve beslenme şarttır.

Sosyal medya bağlantılarımız

Facebook SayfamızGoogle Plus Sayfamız