İçerik etiketlendi: ‘sigaranın zararları’

6 dal sigara = Çernobil – Genel sıhhat Haberleri

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

6 dal sigara = Çernobil - Genel sağlık Haberleri

6 dal sigara = Çernobil – Genel esenlik Haberleri

Doç. Dr. İrfan Çiçin, “Sigara, Çernobil’den daha tehlikeli dersem asla yanlış bir şey değil. Günde 6 tane sigara, Trakya ve Karadeniz’in Çernobil’den etkilendiği kadar insanları kanser yapıyor” dedi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İrfan Çiçin, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ dolayısıyla TÜ Balkan Onkoloji Hastanesi’nde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sigaranın kanser üstündeki etkisine değinen Çiçin, tüm kanserlerin üçtü birinin sebebinin sigara bulunduğunu vurgulayarak, kanserden ölümlerin ise yüzde 50’sinin sebebinin sigara bulunduğunu kaydetti. Kanserin halk sağlığı problemi bulunduğunu anlatım eden Çiçin, “Her 10 ölen kişiden Ü’ü kanserden ölüyor. Her 2 ya da Ü ailede bir kanserli nerede ise var. Her 8-10 hanımdan biri meme kanseri oluyor. Bu bir halk sağlığı sorunu; şeker hastalığı şeklinde, kan basıncı şeklinde diyebiliriz” diye konuştu.

Kanserin kafi doktor üretilmesi açısından da geç kalınmış bir alan bulunduğunu dile getiren Çiçin, “Türkiye bu anlamda Onkoloji Bilim Dalı olarak tabip yetiştirmesi açısından öncü ülkelerden biridir. Ama öteki yönüyle de fert için, aile için, camia için yıkıcı bir rahatsızlık olması sebebiyle sömürüye son aşama aleni bir alandır. Bir misal vermek gerekirse; kanserle alakalı onlarca, yüzlerce, beslenmeyle alakalı, rejimle alakalı yazı okursunuz. Fakat asla sigarayla alakalı bu kadar yaygın bir propaganda gördünüz mü? Bütün kanserlerin üçtü birinin sebebi sigaradır. Kanserden ölümlerin yüzde 50’sinin sebebi sigaradır. Her iki kanserli hastadan biri sigaraya bağlı kanserden ölür. Beslenmeyle alakalı yüz adet gösterim vardır, röportaj vardır, program vardır, sigarayla alakalı Sağlık Bakanlığı’nın emek harcamaları haricinde hiçbir şey bulamazsınız” benzer biçimde konuştu.

“KANSERİN ASIL MÜCADELESİ KANSERİ TEDAVİ ETMEKTEN ZİYADE, KANSERDEN KORUNMAKTIR”

Çiçin, şu şekilde devam etti: “Bugün 2013 yılı itibariyle ABD’da 50-70 yaş grubu içinde ölüm sebebi olarak birinci sıklık, genel ölüm sebepleri içinde ikinci sıklıktadır. Tedavisi çok pahalı, fazlaca sancılı bir hastalıktır. Kanserin aslolan mücadelesi aslına bakarsak kanseri tedavi etmekten ziyade kanserden korunmaktır. İşte Ergene, sigara, etraf kirliliği bu açıdan fazlaca fazlaca önemlidir. Sigara ağızdan anüse kadar hazım sistemi, yiyecek borusu, baş, boyun, mide, pankreas, anüs, hanımlarda rahim ağzı kanserinin tek kanıtlı nedenidir. Sigara ek olarak böbrek kanserinin sebeplerinden bir tanesidir. Her üç kanserli kişiden bir tanesinde sigaraya bağlı kanser gelişiyor, her iki kişiden birinde sigaraya bağlı gelişen kanserden ölüyor. Sigara Çernobil’den daha tehlikeli dersem asla yanlış bir şey değil. Günde 6 tane sigara Trakya ve Karadeniz’in Çernobil’den etkilendiği kadar insanları kanser yapıyor.”

Nikotinin, bağımlılığın yanında kanserojen bulunduğunu anlatım eden Doç. Dr. Çiçin, sigaranın içinde 55 çeşit kanserojen maddeyi barındırdığını söylemiş oldu. Çiçin ek olarak, kanser hikayesinde kontrol yaptırmak isteyen kişilerin onkoloji hastanelerine başvurmaları icap ettiğini laflarına ekledi.

Kaynak: İHA

Doç. Dr. İrfan Çiçin, sigaranın kanser üstündeki etkisine değinerek zararlarını söyledi.

Sigara paketlerini tek tip yaptılar

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Sigara paketlerini tek tip yaptılar - Genel sağlık Haberleri

Sigara paketlerini tek tip yaptılar

Avuѕtralya’da sigara pаkеtlеri уаrındаn itibаren tеk tip olarak sаtışа sunulасаk. Sağlık Bаkаnlığı, uygulаmа kаpsаmındа tüm pakеtlеrіn tek tip koуu уeşil renk оlaсağını duyurdu.

Bаkаnlık, ѕаdеcе mаrkа iѕimlerinin farklılık göstereceğіnі belirtirken, pakеtlеrіn üzerіnde ѕigaranın zararlı еtkіlеrіnі kоnu alan fotoğrafların yer alacağını ifadе еtti.

HEDEF YÜZDE 10

Sağlık Bаkаnı Tаnyа Plibersek, halkın yüzde 50’ѕinden fazlasının sigara kullаndığını vе уeni uуgulamaуla 2018’e kadar, bu оranı en аz yüzdе 10 аzаltmаyı hedefledіklerіnі açıkladı.

Mаrkа logolarının bulunmayaсağı pаketlerin, sigara endüѕtrіѕіnde büyük kаybа yol аçаcаğı tahmіn ediliyоr.

Tek tip sigara paketі uygulamaѕı kаrаrı Ağuѕtoѕ аyındа onаylаnmış, аnсаk sigara firmaları tarafından karara büуük tepkiler gelmişti.

Firmаlаr, tek tip pakеt uygulаmаѕının, sаhtе sigara üretimini kolауlаştırасаğını іddіа ederken, bakanlık ѕahte ѕіgaraya kаrşı pаkеtlеrе özеl kodlаr yеrlеştirildiğini ѕöylemişti.

Ülkede sigara tükеtimini azaltmak için 1976 yılında tеlеvіzyon ve radуolarda sigara reklamları уаsаklаnmıştı.

Avustralya’da tek tip sigara paketi devri yarın başlıyor. Paketlerde marka logoları bulunmayacak. Tüm paketler tek tip ve koyu yeşil renk olacak.

Sigaranın Vücudumuza Zararları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Sigaranın Vücudumuza Zararları

Günümüzde sigaranın zararları herkes aracılığıyla bilinmekte,dünya sağlık örgütünün istatistiklerine bakarak ‘sigara içmek’ dünya çapında bir mesele olmakla alay malay tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. bu istatistiğe bakarak 1,2 bilyon kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. dünya sağlık örgütünün yaptığı açıklamaya bakarak bir nice ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın amil olduğu ölümsek sonuçlardan sadece biridir.

sigara içen eşhas kendilerine zarar verdikleri kabil çevrelerinde kâin kişilerede zarar verir. bunlara çekingen içici denir. sigaranın vücuttaki tüm nesiç ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. peki sigaranın zararları nelerdir?

öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilogram eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.
tütün içre kâin karbonmonoksit, nikotin, katran kabil dokuncalı maddeler akciğer kanseri ilkin olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından hasıl bronşit ve amfizeme kabil hastalıklara neden olur. İçilen değme sigara sizi kansere bir adım elan yaklaştırır. sigara içenlerde akciğerlerin katıksız savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon selp riskini artırır.
sigarada kâin karbonmonoksitin kandaki oksijeni namevcut etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.
yemek borusu ve midede ülser, kanama ve amansız hastalık oluşumu artar. pankreas kanseri riski fazlalaşır. sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla elan fazla idrar torbası kanserine yakalandıkları görülmektedir.
sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.
sigara branş ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. özellikle, damarlardaki tıkanıklık dolayısıyla ancak organların kesilmesiyle iyileştirme edilebilen(burger) hastalığı oluşur.
dudak kokusu, diş ve diş hitit hastalıkları, diş kaybı ve dilsiz alma duyusunda bozulmalar görülür.
beyin hücrelerinin ölümüne ve bellek zayıflığına(alzheimer) amil olur.
belirti alma duygusu azalır.
sigara içen bayanlarda acıma ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve acıma kanseri kabil tehlikeler görülür.
gözlerde akbasma yada frengi meydana gelebilir.
vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.
cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve aşılanma yetersizliği meydana gelir.
vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına amil olur.
sigara, cilt yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara defa açar. bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok elan baskı iyileşir. ara sıra ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.
sigara bağımlılarında kronik başlangıç ağrılarına rastlanır.

bu bilinen gerçekleri göz uğrunda tutarak elan duyarlı olmaya çalışmalıyız. acar nesle âlâ örnek olup eğiterek onları büyük bir mesele haline gelen bu ölümsek alışkanlıktan korumalıyız. dimdik bir yaşam ve dimdik bir gelecek için sigarayı bırakın!

Sigaranın Toplum Sağlığı Üzerindeki Zararları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

sigaranin-toplum-uzerineki-zaralariSadece sigara içen kişi değil, sigara içilen ortamda bulunan tüm kişiler de nikotine maruz kalmakta, karbonmonoksit solumaktadır. Yapılan araştırmalarda ebeveynleri sigara içen çocukların %75 i sigaraya başlarlar, evde sigara içilen ortamda yaşayan çocuklara yapılan idrar testlerinde günde dört beş sigara içiyormuş oranında nikotin çıkmaktadır.

Yine yapılan araştırmalarda sigara içicilerinin ancak nefeste çektikleri dumanın %15 i akciğerlere %85 i ise çevreye yayılmaktadır. Bu nedenle o ortamda bulanan kişiler sigara içen kişinin dışarıya verdiği %85 sigara dumanına maruz kalmaktadırlar.

Bunu şöyle örnekleyebiliriz; pek hoş bir örnek değil ama siz ve bir arkadaşınız aynı odadasınız, ikinizde su içiyorsunuz ve arkadaşınız gelip sizin su bardağınıza tükürse o suyu içer misiniz?
Tabi ki de içmezsiniz! Bulunduğunuz ortamdaki hava sigara içilerek kirletiyorsa asla sağlıklı bir durum söz konusu olmaz ve bir çok hastalık bu tür olayların sürekli yaşanmasından dolayı sigara içmeyen insanlarda da görülür.

Kısa ve net olarak, kimsenin kimsenin havasını kirletmeye hakkı yoktur. İster çocuğunuz olsun, ister arkadaşınız eşiniz dostsunuz olsun, isterseniz iş yerinden arkadaşınız olsun. Sağlıklı toplum için sağlıklı hava koşulları ve beslenme şarttır.

Ağızın Bir Numaralı Düşmanı Sigara

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Sigara, akciğer, kalp kabil vücut amacıyla büyük ehemmiyet taşıyan organların yanı aralık dudak sağlığının da düşmanı…

Sigara ve Ağız SağlığıSigaranın, vücuda giriş yeri olan dudak boşluğunda yaptığı zararlı etkilerin azımsanmayacak ölçüde olduğunu dile getiren bursa sağlık müdürlüğü dudak ve diş sağlığı büro müdürü nagihan bedir, sigara içenlerde diş hitit problemleri, dilsiz duyusunda eksilme ve bağışıklığın azalmasıyla da ağızda iltihaplı oluşumlar görülür dedi.nagihan bedir, dünyada 1.1 milyar kişinin, türkiye de de yetişkin nüfusun yaklaşık yarısının sigara içtiğini, ülkede her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. kullananların yarısında akciğer, yemek borusu kabil pek çok kanser türüne neden olan sigaranın, kalp krizi, bronşit kabil hastalıkların nedenleri arasında da ilk sırada yer aldığını kaydeden bedir, şöyle konuştu:

sigaranın, vücuda giriş yeri olan dudak boşluğunda yaptığı zararlı etkiler de azımsanmayacak ölçüdedir. öncelikle sigara tiryakileri her zaman kötü dudak kokusuyla yaşamak zorundalar. sigaranın diş ve diş etlerinde yaptığı renklenme de estetik açıdan iç açıcı değildir. diş hekiminin yaptığı polisaj işlemiyle temizlenen dişler, sigara içilmeye devam edildiği sürece lekelerle kaplanmaya mahkumdur. sigara kullanan bireyler hiçbir zaman ışıl ışıl, temiz dişlerle gülümseyemezler. sigara içenlerde diş hitit problemleri, dilsiz duyusunda eksilme ve bağışıklığın azalmasıyla da ağızda iltihaplı oluşumlar görülür. bedir, sigaranın dudak kanserleri açısından da önemli bir risk faktörü olduğuna dikkati çekerek, bu kanserlerin en önemli belirtilerinin ağızda ağrısız şişlik oluşumu, ilerlemiş durumlarda geçmeyen ağrılar, uyuşukluk, dudak içinde beyaz ve kırmızı odaklar, yutkunma ve konuşma zorluğu, dudak içinde kanama, çeneyi açmada güçlük olduğunu vurguladı. dudak ve yüz bölgesinde alışılmışın dışında gelişmeler fark eden sigara tiryakilerinin, mutlaka bir diş hekimine muayene olmaları gerektiğini anlatan bedir, merakla başlanıp, sonradan kişiyi kendisine esir alan sigaranın, genel sağlığa ve dudak diş sağlığına verdiği zararların yanında kişiye verdiği ekonomik zarar da yadsınamaz. sigarayı bıraktığımızda sağlıklı bir vücut ve ferah bir nefese kavuşacağımızı bilmeliyiz dedi.

Sigara Zararlarına İlk Olarak Dudakta Başlar

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Nilüfer İşçi sağlığı merkezi sorumlusu uzm. dr. alpaslan türkan, sigaranın zararlarının dudağa alınmasından itibaren başladığına dikkat çekerek, sigarayı değme nefes çekişte 50 bin hücrenin öldüğünü söyledi.

sigaranın dudaklara zararlarıuludağ üniversitesi ve nilüfer belediyesi işbirliği ile planlı nilüfer ahali sağlığı eğitim bilimi ve araştırma bölgesi çalışmaları çerçevesinde nilüfer İşçi sağlığı merkezi (nİsam) sorumlusu uzman dr. alpaslan türkan, bir ekip öğrenciye, sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

sigaranın zararlarının, dumanın akciğere ulaşmasından ahir değil, dudaktan itibaren başladığına işaret fail türkan, “dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş hitit hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı kabil üst teneffüs yoluyla ilgili hastalıklar, katarakt kabil patojenlerin gelişmesi için dumanın akciğerlere çekilmesi gerekmemektedir. hatta, sigarasını yakmayıp sadece dudaklarının arasında tutanlar veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir. bu bakımdan sigara kullanan hiç kimse güvende değildir. zararsız bir sigara içme biçimi bulunmamaktadır” dedi.

sigaranın vücudun değme yerinde tahribata yol açtığını belirten türkan, “sigara değme nefes çekişte 50 bin hücrenin ölümüne sebep oluyor. genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır. cilt bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar. dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, diş hitit hastalıkları baş gösterecektir. ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar. gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır. kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi kabil sakıncalar ortaya çıkar. beyinde felç, ileri yaşta bunama görülür. gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir” diye konuştu.

Sigara Tiryakilerinin Dikkatine!

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Malum, sigara dayanıklı çok hastalığa yol açıyor, ama bunlar içinde en önemlisi akciğer kanseri. çünkü, bu hastalığın teşhisi çoğu zaman gecikiyor ve ölümcül olma ihtimali de bu yüzden oldukça yüksek. cerrahpaşa tababet fakültesi bağır hastalıkları bölümü öğretim üyesi prof. dr. ahmet rasim küçükusta, mynet okurları amacıyla yazdı.

Sigara Öldürürakciğer kanseri hangi belirtilerle ortaya çıkıyor, erken belirtisi var mı, ne zaman doktora başvurmalı

akciğer kanserinin en önemli özelliği, hastalık amacıyla tipik ve erken bir belirtinin olmamasıdır. hastaları doktora götürücü kanama, ağrı, nefes darlığı, ses kısıklığı… gibi şikayetler ilerlemiş evrede ortaya çıkmaktadır. bazı hastaların tanı konduğunda hiçbir yakınması da olmayabilir. bunlar, başka bir sebeple çekilen akciğer röntgeninde saptanan bulgularla tanı konan hastalardır.

akciğer kanserinin belirtileri, tümörün yerleşim adına ve hastalığın yaygınlığına bağlı namına değişir. bazı hastalar, tümörün kendisinin değil de, sıçramasının neden olduğu belirtilerle doktora baş vurabilirler.

uzun süren öksürük önemli

öksürük, dayanıklı çok akciğer ve ayrıca akciğer dışı hastalığın bir belirtisidir. üstelik, bu kişiler sigara da içtikleri amacıyla öksürük üzerinde on paralık durmazlar. onlar amacıyla bu sigara içen insanlarda mübrem olan ‘sigara öksürüğü’ dür. oysa, 1-2 haftadan aşkın süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük behemehâl üzerinde durulması ve araştırılması müstelzim bir belirtidir. sigara öksürüğü diye günahsız bir öksürük yoktur.

öksürük, elan çok kanserin büyük bronşlarda olduğu hastalarda görülür. bu, kuru ve aksi bir öksürük olabileceği gibi, bazen balgamla birlikte ya da demevi da olabilir.

uzun süreden beri öksürükleri olan ve bundan sonra buna alışan sigara tiryakilerinde, öksürük karakterinde değişme, söz gelişi öksürüğün artması, elan ayrıntılı sürmesi, geceleri hastayı uyandırması… de kanseri düşündürmelidir.

öksürük bronşlarda bir enfeksiyon olduğu zaman sarı, yeşil veya demevi balgamla birlikte olur. bronşlarında kanser olan hastalarda enfeksiyonlar çok sık görülür. bu nedenle, bronşit şikayetleri artan ya da zatürree olan sigara tiryakilerinde hastalık tedaviye cevap vermiş olsa bile akciğer kanseri araştırılmalıdır.

her kanama kanserden olmaz

kanama, hastaların en çok korktuğu ve bir an önce doktora baş vurmalarına sebep olan bir belirtidir ve maalesef hastalığın erken bir belirtisi değildir. kanama, küçük miktarlarda, balgamla karışık olabileceği gibi, bazen çok miktarda ve öldürücü de olabilir. kanmanın akciğer kanseri dışında da dayanıklı çok sebebi vardır.

göğüs ağrısı geç bir belirti

göğüs ağrısı da akciğer kanserinin sık rastlanan belirtilerindendir ve genellikle ilerlemiş kanserin işaretidir.

akciğer kanserlerinde çeşitli sebeplerle ve çok değişik niteliklerde ağrılar görülür.

özellikle akciğerlerin tepe kısmından kaynaklanan kanserlerin ilk ve en önemli belirtisi şiddetli omuz, kol ve sırt ağrılarıdır. bu hastalarda öksürük, balgam, kanama, nefes darlığı gibi diğer şikayetler çoğu zaman olmadığı amacıyla, ağrı elan çok romatizmal bir hastalıkla ilgili sanılır.

bazı hastalarda, akciğer zarı da hastalığa katılmışsa, bağır duvarı üzerinde derin nefes almakla, öksürürken, gülerken bıçak batması şeklinde bir ağrı olur.

akciğerler arasındaki lenf düğümlerinin büyümüş olduğu hastalarda ise çok keskin olmayan künt ağrılar vardır.

akciğer kanserlilerde, hastaları çok rahatsız eden, kıvrandıran ve ağrı kesicilere cevap vermeyen ağrılar da olabilir. bu ağrılar, genellikle kanserin kemiklere ve sinirlere yayılmış olduğunun işaretidir ve bağır duvarında olabileceği gibi, kollarda, bacaklarda, belde ya da vücudun başka yerlerinde de olabilir.

nefes darlığı kanser belirtisi olabilir

nefes darlığı da akciğer kanserinde sık görülen bir belirtidir, ancak bu da erken bir belirti değildir. nefes darlığı doğrudan kanserle ilgili olabileceği gibi, bu hastalarda sık görülen kronik bronşit, amfizem, zatürree, amboli… gibi hastalıklara bağlı namına da gelişebilir.

akciğer kanserine bağlı nefes darlığının sebebi tümörün bronşu tıkaması ya da akciğer içinde yayılması ve çok yer işgal etmesi olabilir. bazı hastalarda akciğer zarları arasında sıvı toplanması da nefes darlığına yol açar.

hırıltılı solunum, astım, kronik bronşit gibi hastalıklarda elan çok rastlanırsa da, akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.

İştahsızlık, halsizlik ve kilo kaybı… gibi belirtiler, hastalığın geç döneminde, kanser ilerlediğinde ortaya çıkar. kilo kaybının aşkın olması, ilerlemiş hastalık belirtisidir ve bu hastalar genellikle tedaviye iyi cevap vermezler.

akciğer kanseri komşuluk yoluyla ya da lenf düğümlerini büyüterek çeşitli belirtilere neden olur. bunlar da hep ilerlemiş hastalık belirtileridir. ses kısıklığı, hıçkırık, yutma güçlüğü, kol ağrısı, yüzde ve göğsün üst kısımlarında kızarma ve şişmeler, boyun damarlarının genişlemesi.

İnsan Vücuduna Sigaranın Zararları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

İnsan Vücuduna Sigaranın ZararlarıGenel olarak bulunduğunuz ortamlarda acı ve ağır koku yayılır.
cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı sergileme belirtileri başlar.
dişleriniz kirli ve berduş görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları başlangıç gösterecektir.
ağız ve yutakta tat ahiz eksikliği başlar ve kanser riski artar.
gırtlak ve dem borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
beyinde felç, ileri yaşta bunama (alzheimer) görülür. her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
burunda koku ahiz duygusu azalır.
akciğerlerde kansere yakalanma, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
pankreas kanseri riski artar.
rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azahiz, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
anne ve baba mirası olarak; sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

Sigara

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Merhaba

sigaraBu yazımızda sizlere Sigara hakkında bilgiler vereceğiz. Dünya genelinde Sağlık Kuruluşlarının Sigara hakkında çalışma ve bilimsel kaynaklarınıza ulaşabilirsiniz.

1-) washigton dünyaya bakış enstitüsü (worldwatch istituts in washington) aracılığıyla yapılan arştırmada dünyada 1990 yılında 21 milyon insanın sigaradan öldüğü tesbit edilmiştir.

2-) alman kanser kurumu (deutsche krebshilfe) mart 1994 de frankfurtta yaptığı açıklamada değme yıl almanyada 140.000. kişinin sigaranın amil olduğu değişik hastalıklardan öldüğünü tesbietmişlerdir. ilkin akçiğerkanseri başlamak üzere dudak,- ağız- ve gırtlakkanserine %95-98 oranında sigaranın amil olduğu tesbit edilmiştir.

3-) sigaranın hücreleri tahripetiği ve kişinin elan amelî kansere yakalanmasına amil olduğu tesbitedilmiştir. almanyada 1996 da 212.888 kişi kanserden ölmüştür.

4-) sigaranın birleşimindeki nitrosaminler, poli hoş kokulu karbonhidrojenli bileşikler vede polonium 210’un kanserojen etkiye amil olduğu tesbitedilmiştir.

5-) sigara içerken karbonmonoksit (co) gazı akçiger aracılığıyla soğurma edilir ve kana karışan doğal gaz oksijenden 300 defa elan büyük ancak çekim güçü ile hemoglobine yapışır. böylecene karbonmonoksit oksijenin kanda dolaşmasını önler. neticede beslenemeyen kalp ve akıl hücreleri ölmeye başlar vede önce hafızayafiyeti, kalpyafiyeti ve damarsertlikleri sonra ise beyinkanaması vede kalpenfaktürüsüne amil evet.

6-) sigaranın serbest radikalleri artırdığı bununda c-ve e- vitaminlerinin aşırı harcanmasına amil olduğu ve vitaminsizlik (avitaminoz) ortaya cıkar ve deri buruşarak kişı çirkileşir. e-vitaminizetersizliği testosterol hormon yetersizliğine amil evet ve kişide cinselgüçsüzlük (ikdidarsızlık) ortaya çıkar.

7-) sigara dumanı ile alay malay siyanürasit (purikasit, siyanhidrikasit, hidrosiyanikasit =hcn) kana gecer, kandan böbreklere ve karaçiğere gecen purikasit burada kükürtle reaksiyona girerek tiosiyanat a (thiocyanat) dönüşür. tiosiyanat (ncsh) tiroidbezindeki iyot oranını düşürür vede burada iyotun birikmesini önlüyerek guatra amil olabilir.

8-) sigaranın birleşimindeki benzol kan fail organları (omurilik, dalak ve karaci er) bozma ederek kankanserine (lösemi) amil evet.

9-) tütüne kadmiyum toplayan bitkide denebilir, çünkü yapraklarında aşırı kadar kadmiyum depolar. tiryakilerde 4-5kat elan aşkın kadmiyum bulunur ve bu made çinkonun zıdı ancak element olup, çinkoyu dışlar.çinko 300 enzimin oluşmasında anahtar rol oynar, yani çinkoyetersizliği enzim yetersiyliğine, enzim yetersizliği ise sindirim boyukluğuna amil evet. pankreasın yeterince lipazenzimi salgılıyamaması yağhazımsızlığına yani et ve et mamüler, peynir ve mamüleri ve yumurta ve mamüleri yiyemezsiniz. bu sadece ancak enzimyetersizliği olduğunda olan durumdur. çinko yetersizliği sonucu deriçatlaması, kanaması ve kuruması, saçların dökülmesi ve cinselgüçsüzlük (İkdidarsızlık) en belirgin semptomlardır. bilindiği gibi sindirim organlari binlerce enzim salgılar.

10-) polonıum 210; sigara kurşun içerir, akçiğere ulaşan kurşun parcacıkları, bulunduğu yerden çevresine polonium 210 radioaktif işınlar yayar.

11-) sigara akçiğeri büzer, sertleştirir, siyahlaştırır vede nefes darlığına amil evet. kalp sertleşir, büyür, yağlanır, aritmi bozuklukları, tansiyon anormalikleri vede kronaryetmezliğı ortaya çıkar.

Sizde bütün bu kötü örneklere ve sigaranın zararlarına rağmen sigarayı bırakmak istesenizde sigarayı bırakamıyorsanız elektronik sigara ile sigarayı bırakabilir ve sağlıklı bir hayata Merhaba diyebilirsiniz.

Ailelerin Sigara Kullanmamalarına Yönelik Müdahaleler

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Toplumda ebeveynlerin sigara kullanmalarının azaltılması gençlerin sigara kullanmalarını azaltacaktır. Bu nedenle öncelikle ailelerin sigara kullanımının önlenmesi gerekmektedir. Anne, baba ve diğer aile bireylerinin kesinlikle sigara kullanmamaları sağlanmalıdır. Aile bireylerinin sigara kullanmaması için yardıma gereksinimleri varsa, yardım edilmeli ya da yardım alacağı bir kuruluşa sevk edilmelidirler. Evde kesinlikle sigara kullanılmasına izin verilmemelidir
Ailelere de mesaj verilirken, özellikle çocuklarının sağlıklarını etkileyeceklerini düşündürücü olması için özen gösterilmelidir. Bazı mesaj örnekleri aşağıda verilmiştir:
• Sigara kullanılan ortam çocuğunuzun sağlığını olumsuz olarak etkiler. Lütfen çocuğunuzun yanında sigara kullanmayınız.
• Eğer çocuğunuzun yanında sigara kullanılıyorsanız, çocuğunuz daha fazla solunum yolu hastalıkları (nezle, grip gibi) olacak ve astımı ağırlaşacaktır.
• Sigara çok pahalıdır. Her gün günde bir paket sigara içiyorsanız, yılda en az 900 YTL para harcıyorsunuz. Bu para ile neler yapabileceğinizi düşündünüz mü?
• Sigara kullanıyorsanız daha erken yaşta ölebilirsiniz. Çocuklarınızın büyüdüğünü görmek ve etrafınızda torunlarınızın dolaşmasını istemiyor musunuz?
• Eğer sigara kullanıyorsanız, çocuklarınız da büyük bir olasılıkla sigara kullanacaklardır. Çocuklarınızın sigara kullanmasını mı istiyorsunuz?
• Bir çok erişkin sigara kullanmıyor. Siz neden sigara kullandığınızı düşünüyorsunuz?
• Bırakma girişiminiz sırasında, eğer tıbbi yardım alırsanız bırakmak daha kolay olabilir.

Sosyal medya bağlantılarımız

Facebook SayfamızGoogle Plus Sayfamız