İçerik etiketlendi: ‘sigaranın zararları’

Sigara paketlerini tek tip yaptılar

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Sigara paketlerini tek tip yaptılar - Genel sağlık Haberleri

Sigara paketlerini tek tip yaptılar

Avuѕtralya’da sigara pаkеtlеri уаrındаn itibаren tеk tip olarak sаtışа sunulасаk. Sağlık Bаkаnlığı, uygulаmа kаpsаmındа tüm pakеtlеrіn tek tip koуu уeşil renk оlaсağını duyurdu.

Bаkаnlık, ѕаdеcе mаrkа iѕimlerinin farklılık göstereceğіnі belirtirken, pakеtlеrіn üzerіnde ѕigaranın zararlı еtkіlеrіnі kоnu alan fotoğrafların yer alacağını ifadе еtti.

HEDEF YÜZDE 10

Sağlık Bаkаnı Tаnyа Plibersek, halkın yüzde 50’ѕinden fazlasının sigara kullаndığını vе уeni uуgulamaуla 2018’e kadar, bu оranı en аz yüzdе 10 аzаltmаyı hedefledіklerіnі açıkladı.

Mаrkа logolarının bulunmayaсağı pаketlerin, sigara endüѕtrіѕіnde büyük kаybа yol аçаcаğı tahmіn ediliyоr.

Tek tip sigara paketі uygulamaѕı kаrаrı Ağuѕtoѕ аyındа onаylаnmış, аnсаk sigara firmaları tarafından karara büуük tepkiler gelmişti.

Firmаlаr, tek tip pakеt uygulаmаѕının, sаhtе sigara üretimini kolауlаştırасаğını іddіа ederken, bakanlık ѕahte ѕіgaraya kаrşı pаkеtlеrе özеl kodlаr yеrlеştirildiğini ѕöylemişti.

Ülkede sigara tükеtimini azaltmak için 1976 yılında tеlеvіzyon ve radуolarda sigara reklamları уаsаklаnmıştı.

Avustralya’da tek tip sigara paketi devri yarın başlıyor. Paketlerde marka logoları bulunmayacak. Tüm paketler tek tip ve koyu yeşil renk olacak.

Sigaranın Vücudumuza Zararları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Sigaranın Vücudumuza Zararları

Günümüzde sigaranın zararları herkes aracılığıyla bilinmekte,dünya sağlık örgütünün istatistiklerine bakarak ‘sigara içmek’ dünya çapında bir mesele olmakla alay malay tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. bu istatistiğe bakarak 1,2 bilyon kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. dünya sağlık örgütünün yaptığı açıklamaya bakarak bir nice ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın amil olduğu ölümsek sonuçlardan sadece biridir.

sigara içen eşhas kendilerine zarar verdikleri kabil çevrelerinde kâin kişilerede zarar verir. bunlara çekingen içici denir. sigaranın vücuttaki tüm nesiç ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. peki sigaranın zararları nelerdir?

öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilogram eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.
tütün içre kâin karbonmonoksit, nikotin, katran kabil dokuncalı maddeler akciğer kanseri ilkin olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından hasıl bronşit ve amfizeme kabil hastalıklara neden olur. İçilen değme sigara sizi kansere bir adım elan yaklaştırır. sigara içenlerde akciğerlerin katıksız savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon selp riskini artırır.
sigarada kâin karbonmonoksitin kandaki oksijeni namevcut etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.
yemek borusu ve midede ülser, kanama ve amansız hastalık oluşumu artar. pankreas kanseri riski fazlalaşır. sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla elan fazla idrar torbası kanserine yakalandıkları görülmektedir.
sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.
sigara branş ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. özellikle, damarlardaki tıkanıklık dolayısıyla ancak organların kesilmesiyle iyileştirme edilebilen(burger) hastalığı oluşur.
dudak kokusu, diş ve diş hitit hastalıkları, diş kaybı ve dilsiz alma duyusunda bozulmalar görülür.
beyin hücrelerinin ölümüne ve bellek zayıflığına(alzheimer) amil olur.
belirti alma duygusu azalır.
sigara içen bayanlarda acıma ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve acıma kanseri kabil tehlikeler görülür.
gözlerde akbasma yada frengi meydana gelebilir.
vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.
cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve aşılanma yetersizliği meydana gelir.
vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına amil olur.
sigara, cilt yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara defa açar. bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok elan baskı iyileşir. ara sıra ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.
sigara bağımlılarında kronik başlangıç ağrılarına rastlanır.

bu bilinen gerçekleri göz uğrunda tutarak elan duyarlı olmaya çalışmalıyız. acar nesle âlâ örnek olup eğiterek onları büyük bir mesele haline gelen bu ölümsek alışkanlıktan korumalıyız. dimdik bir yaşam ve dimdik bir gelecek için sigarayı bırakın!

Sigaranın Toplum Sağlığı Üzerindeki Zararları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

sigaranin-toplum-uzerineki-zaralariSadece sigara içen kişi değil, sigara içilen ortamda bulunan tüm kişiler de nikotine maruz kalmakta, karbonmonoksit solumaktadır. Yapılan araştırmalarda ebeveynleri sigara içen çocukların %75 i sigaraya başlarlar, evde sigara içilen ortamda yaşayan çocuklara yapılan idrar testlerinde günde dört beş sigara içiyormuş oranında nikotin çıkmaktadır.

Yine yapılan araştırmalarda sigara içicilerinin ancak nefeste çektikleri dumanın %15 i akciğerlere %85 i ise çevreye yayılmaktadır. Bu nedenle o ortamda bulanan kişiler sigara içen kişinin dışarıya verdiği %85 sigara dumanına maruz kalmaktadırlar.

Bunu şöyle örnekleyebiliriz; pek hoş bir örnek değil ama siz ve bir arkadaşınız aynı odadasınız, ikinizde su içiyorsunuz ve arkadaşınız gelip sizin su bardağınıza tükürse o suyu içer misiniz?
Tabi ki de içmezsiniz! Bulunduğunuz ortamdaki hava sigara içilerek kirletiyorsa asla sağlıklı bir durum söz konusu olmaz ve bir çok hastalık bu tür olayların sürekli yaşanmasından dolayı sigara içmeyen insanlarda da görülür.

Kısa ve net olarak, kimsenin kimsenin havasını kirletmeye hakkı yoktur. İster çocuğunuz olsun, ister arkadaşınız eşiniz dostsunuz olsun, isterseniz iş yerinden arkadaşınız olsun. Sağlıklı toplum için sağlıklı hava koşulları ve beslenme şarttır.

Ağızın Bir Numaralı Düşmanı Sigara

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Sigara, akciğer, kalp kabil vücut amacıyla büyük ehemmiyet taşıyan organların yanı aralık dudak sağlığının da düşmanı…

Sigara ve Ağız SağlığıSigaranın, vücuda giriş yeri olan dudak boşluğunda yaptığı zararlı etkilerin azımsanmayacak ölçüde olduğunu dile getiren bursa sağlık müdürlüğü dudak ve diş sağlığı büro müdürü nagihan bedir, sigara içenlerde diş hitit problemleri, dilsiz duyusunda eksilme ve bağışıklığın azalmasıyla da ağızda iltihaplı oluşumlar görülür dedi.nagihan bedir, dünyada 1.1 milyar kişinin, türkiye de de yetişkin nüfusun yaklaşık yarısının sigara içtiğini, ülkede her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. kullananların yarısında akciğer, yemek borusu kabil pek çok kanser türüne neden olan sigaranın, kalp krizi, bronşit kabil hastalıkların nedenleri arasında da ilk sırada yer aldığını kaydeden bedir, şöyle konuştu:

sigaranın, vücuda giriş yeri olan dudak boşluğunda yaptığı zararlı etkiler de azımsanmayacak ölçüdedir. öncelikle sigara tiryakileri her zaman kötü dudak kokusuyla yaşamak zorundalar. sigaranın diş ve diş etlerinde yaptığı renklenme de estetik açıdan iç açıcı değildir. diş hekiminin yaptığı polisaj işlemiyle temizlenen dişler, sigara içilmeye devam edildiği sürece lekelerle kaplanmaya mahkumdur. sigara kullanan bireyler hiçbir zaman ışıl ışıl, temiz dişlerle gülümseyemezler. sigara içenlerde diş hitit problemleri, dilsiz duyusunda eksilme ve bağışıklığın azalmasıyla da ağızda iltihaplı oluşumlar görülür. bedir, sigaranın dudak kanserleri açısından da önemli bir risk faktörü olduğuna dikkati çekerek, bu kanserlerin en önemli belirtilerinin ağızda ağrısız şişlik oluşumu, ilerlemiş durumlarda geçmeyen ağrılar, uyuşukluk, dudak içinde beyaz ve kırmızı odaklar, yutkunma ve konuşma zorluğu, dudak içinde kanama, çeneyi açmada güçlük olduğunu vurguladı. dudak ve yüz bölgesinde alışılmışın dışında gelişmeler fark eden sigara tiryakilerinin, mutlaka bir diş hekimine muayene olmaları gerektiğini anlatan bedir, merakla başlanıp, sonradan kişiyi kendisine esir alan sigaranın, genel sağlığa ve dudak diş sağlığına verdiği zararların yanında kişiye verdiği ekonomik zarar da yadsınamaz. sigarayı bıraktığımızda sağlıklı bir vücut ve ferah bir nefese kavuşacağımızı bilmeliyiz dedi.

Sigara Zararlarına İlk Olarak Dudakta Başlar

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Nilüfer İşçi sağlığı merkezi sorumlusu uzm. dr. alpaslan türkan, sigaranın zararlarının dudağa alınmasından itibaren başladığına dikkat çekerek, sigarayı değme nefes çekişte 50 bin hücrenin öldüğünü söyledi.

sigaranın dudaklara zararlarıuludağ üniversitesi ve nilüfer belediyesi işbirliği ile planlı nilüfer ahali sağlığı eğitim bilimi ve araştırma bölgesi çalışmaları çerçevesinde nilüfer İşçi sağlığı merkezi (nİsam) sorumlusu uzman dr. alpaslan türkan, bir ekip öğrenciye, sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

sigaranın zararlarının, dumanın akciğere ulaşmasından ahir değil, dudaktan itibaren başladığına işaret fail türkan, “dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş hitit hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı kabil üst teneffüs yoluyla ilgili hastalıklar, katarakt kabil patojenlerin gelişmesi için dumanın akciğerlere çekilmesi gerekmemektedir. hatta, sigarasını yakmayıp sadece dudaklarının arasında tutanlar veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir. bu bakımdan sigara kullanan hiç kimse güvende değildir. zararsız bir sigara içme biçimi bulunmamaktadır” dedi.

sigaranın vücudun değme yerinde tahribata yol açtığını belirten türkan, “sigara değme nefes çekişte 50 bin hücrenin ölümüne sebep oluyor. genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır. cilt bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar. dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, diş hitit hastalıkları baş gösterecektir. ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar. gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır. kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi kabil sakıncalar ortaya çıkar. beyinde felç, ileri yaşta bunama görülür. gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir” diye konuştu.

Sigara Tiryakilerinin Dikkatine!

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Malum, sigara dayanıklı çok hastalığa yol açıyor, ama bunlar içinde en önemlisi akciğer kanseri. çünkü, bu hastalığın teşhisi çoğu zaman gecikiyor ve ölümcül olma ihtimali de bu yüzden oldukça yüksek. cerrahpaşa tababet fakültesi bağır hastalıkları bölümü öğretim üyesi prof. dr. ahmet rasim küçükusta, mynet okurları amacıyla yazdı.

Sigara Öldürürakciğer kanseri hangi belirtilerle ortaya çıkıyor, erken belirtisi var mı, ne zaman doktora başvurmalı

akciğer kanserinin en önemli özelliği, hastalık amacıyla tipik ve erken bir belirtinin olmamasıdır. hastaları doktora götürücü kanama, ağrı, nefes darlığı, ses kısıklığı… gibi şikayetler ilerlemiş evrede ortaya çıkmaktadır. bazı hastaların tanı konduğunda hiçbir yakınması da olmayabilir. bunlar, başka bir sebeple çekilen akciğer röntgeninde saptanan bulgularla tanı konan hastalardır.

akciğer kanserinin belirtileri, tümörün yerleşim adına ve hastalığın yaygınlığına bağlı namına değişir. bazı hastalar, tümörün kendisinin değil de, sıçramasının neden olduğu belirtilerle doktora baş vurabilirler.

uzun süren öksürük önemli

öksürük, dayanıklı çok akciğer ve ayrıca akciğer dışı hastalığın bir belirtisidir. üstelik, bu kişiler sigara da içtikleri amacıyla öksürük üzerinde on paralık durmazlar. onlar amacıyla bu sigara içen insanlarda mübrem olan ‘sigara öksürüğü’ dür. oysa, 1-2 haftadan aşkın süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük behemehâl üzerinde durulması ve araştırılması müstelzim bir belirtidir. sigara öksürüğü diye günahsız bir öksürük yoktur.

öksürük, elan çok kanserin büyük bronşlarda olduğu hastalarda görülür. bu, kuru ve aksi bir öksürük olabileceği gibi, bazen balgamla birlikte ya da demevi da olabilir.

uzun süreden beri öksürükleri olan ve bundan sonra buna alışan sigara tiryakilerinde, öksürük karakterinde değişme, söz gelişi öksürüğün artması, elan ayrıntılı sürmesi, geceleri hastayı uyandırması… de kanseri düşündürmelidir.

öksürük bronşlarda bir enfeksiyon olduğu zaman sarı, yeşil veya demevi balgamla birlikte olur. bronşlarında kanser olan hastalarda enfeksiyonlar çok sık görülür. bu nedenle, bronşit şikayetleri artan ya da zatürree olan sigara tiryakilerinde hastalık tedaviye cevap vermiş olsa bile akciğer kanseri araştırılmalıdır.

her kanama kanserden olmaz

kanama, hastaların en çok korktuğu ve bir an önce doktora baş vurmalarına sebep olan bir belirtidir ve maalesef hastalığın erken bir belirtisi değildir. kanama, küçük miktarlarda, balgamla karışık olabileceği gibi, bazen çok miktarda ve öldürücü de olabilir. kanmanın akciğer kanseri dışında da dayanıklı çok sebebi vardır.

göğüs ağrısı geç bir belirti

göğüs ağrısı da akciğer kanserinin sık rastlanan belirtilerindendir ve genellikle ilerlemiş kanserin işaretidir.

akciğer kanserlerinde çeşitli sebeplerle ve çok değişik niteliklerde ağrılar görülür.

özellikle akciğerlerin tepe kısmından kaynaklanan kanserlerin ilk ve en önemli belirtisi şiddetli omuz, kol ve sırt ağrılarıdır. bu hastalarda öksürük, balgam, kanama, nefes darlığı gibi diğer şikayetler çoğu zaman olmadığı amacıyla, ağrı elan çok romatizmal bir hastalıkla ilgili sanılır.

bazı hastalarda, akciğer zarı da hastalığa katılmışsa, bağır duvarı üzerinde derin nefes almakla, öksürürken, gülerken bıçak batması şeklinde bir ağrı olur.

akciğerler arasındaki lenf düğümlerinin büyümüş olduğu hastalarda ise çok keskin olmayan künt ağrılar vardır.

akciğer kanserlilerde, hastaları çok rahatsız eden, kıvrandıran ve ağrı kesicilere cevap vermeyen ağrılar da olabilir. bu ağrılar, genellikle kanserin kemiklere ve sinirlere yayılmış olduğunun işaretidir ve bağır duvarında olabileceği gibi, kollarda, bacaklarda, belde ya da vücudun başka yerlerinde de olabilir.

nefes darlığı kanser belirtisi olabilir

nefes darlığı da akciğer kanserinde sık görülen bir belirtidir, ancak bu da erken bir belirti değildir. nefes darlığı doğrudan kanserle ilgili olabileceği gibi, bu hastalarda sık görülen kronik bronşit, amfizem, zatürree, amboli… gibi hastalıklara bağlı namına da gelişebilir.

akciğer kanserine bağlı nefes darlığının sebebi tümörün bronşu tıkaması ya da akciğer içinde yayılması ve çok yer işgal etmesi olabilir. bazı hastalarda akciğer zarları arasında sıvı toplanması da nefes darlığına yol açar.

hırıltılı solunum, astım, kronik bronşit gibi hastalıklarda elan çok rastlanırsa da, akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.

İştahsızlık, halsizlik ve kilo kaybı… gibi belirtiler, hastalığın geç döneminde, kanser ilerlediğinde ortaya çıkar. kilo kaybının aşkın olması, ilerlemiş hastalık belirtisidir ve bu hastalar genellikle tedaviye iyi cevap vermezler.

akciğer kanseri komşuluk yoluyla ya da lenf düğümlerini büyüterek çeşitli belirtilere neden olur. bunlar da hep ilerlemiş hastalık belirtileridir. ses kısıklığı, hıçkırık, yutma güçlüğü, kol ağrısı, yüzde ve göğsün üst kısımlarında kızarma ve şişmeler, boyun damarlarının genişlemesi.

İnsan Vücuduna Sigaranın Zararları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

İnsan Vücuduna Sigaranın ZararlarıGenel olarak bulunduğunuz ortamlarda acı ve ağır koku yayılır.
cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı sergileme belirtileri başlar.
dişleriniz kirli ve berduş görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları başlangıç gösterecektir.
ağız ve yutakta tat ahiz eksikliği başlar ve kanser riski artar.
gırtlak ve dem borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
beyinde felç, ileri yaşta bunama (alzheimer) görülür. her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
burunda koku ahiz duygusu azalır.
akciğerlerde kansere yakalanma, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
pankreas kanseri riski artar.
rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azahiz, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
anne ve baba mirası olarak; sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

Ailelerin Sigara Kullanmamalarına Yönelik Müdahaleler

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Toplumda ebeveynlerin sigara kullanmalarının azaltılması gençlerin sigara kullanmalarını azaltacaktır. Bu nedenle öncelikle ailelerin sigara kullanımının önlenmesi gerekmektedir. Anne, baba ve diğer aile bireylerinin kesinlikle sigara kullanmamaları sağlanmalıdır. Aile bireylerinin sigara kullanmaması için yardıma gereksinimleri varsa, yardım edilmeli ya da yardım alacağı bir kuruluşa sevk edilmelidirler. Evde kesinlikle sigara kullanılmasına izin verilmemelidir
Ailelere de mesaj verilirken, özellikle çocuklarının sağlıklarını etkileyeceklerini düşündürücü olması için özen gösterilmelidir. Bazı mesaj örnekleri aşağıda verilmiştir:
• Sigara kullanılan ortam çocuğunuzun sağlığını olumsuz olarak etkiler. Lütfen çocuğunuzun yanında sigara kullanmayınız.
• Eğer çocuğunuzun yanında sigara kullanılıyorsanız, çocuğunuz daha fazla solunum yolu hastalıkları (nezle, grip gibi) olacak ve astımı ağırlaşacaktır.
• Sigara çok pahalıdır. Her gün günde bir paket sigara içiyorsanız, yılda en az 900 YTL para harcıyorsunuz. Bu para ile neler yapabileceğinizi düşündünüz mü?
• Sigara kullanıyorsanız daha erken yaşta ölebilirsiniz. Çocuklarınızın büyüdüğünü görmek ve etrafınızda torunlarınızın dolaşmasını istemiyor musunuz?
• Eğer sigara kullanıyorsanız, çocuklarınız da büyük bir olasılıkla sigara kullanacaklardır. Çocuklarınızın sigara kullanmasını mı istiyorsunuz?
• Bir çok erişkin sigara kullanmıyor. Siz neden sigara kullandığınızı düşünüyorsunuz?
• Bırakma girişiminiz sırasında, eğer tıbbi yardım alırsanız bırakmak daha kolay olabilir.

Sigara Toplum İçin Bir Tehlikedir

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Sigara içtiğinizde dumanı, birlikte olduğunuz insanlara da zarar verir.

Çünkü tehlikeli olan sadece içinize çektiğiniz duman değildir.

Aslında sigara közüyle etrafa yayılan duman içinize çektiğiniz dumandan daha çok tehlikeli maddeler içermektedir.

Bu tehlikeli maddeler, birlikte olduğunuz insanların nefes almalarıyla vücutlarına yayılır.

Buna pasif olarak sigara dumanına maruz kalma ya da çevresel sigara dumanı da denir.

Özellikle çevresel sigara dumanından zarar görmeye açık olanlar

Dört yaş altındaki çocuklar özellikle çevresel sigara dumanından zarar görebilirler.

Birçok çocuk sigara dumanıni içlerine çektiklerinden dolayı astım, bronşit ve ortakulak iltihabı gibi hastalıklara kapılıyorlar.

Hamile bir kadın çevresel sigara dumanına maruz kaldığında bu duman henüz doğmamış çocuğu da zarar verir.

Yeni doğmuş bir çocuk sigara dumanına maruz kalırsa beklenmedik bebek ölümü tehlikesi taşıması daha büyüktür.

Ciddi hastalıklar

Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde çevresel sigara dumanı, sigara içenlerde bulunan birçok hastalığa yol açabilir.
Örnek olarak şu hastalıklar:
Kanser, Ciğer iltihabı, KOL, Bronşit
Kalp ve beyinde kan pıhtılaşması

Sigara İçmek Halk Sağlığı Sorunu

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Ülkemizde sigara içmek yaygın bir alışkanlık ve önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Sağlımızın en büyük düşmanlarından biri olan bu alışkanlık gençlerimiz arasında gittikçe yaygınlaşmakta ve tercih edilmektedir. Niko­tin şimdiye kadar bağımlılık yaptığı bilinen maddeler içinde etkisi en fazla olandır. Bu nedenle ne yazık ki, sigara kullanmayı deneyen her iki gençten biri, sigara kullanmaya devam etmektedir. Ülkemizde sigara kullananların önemli bir kısmının sigaraya 20 yaşından önce başladığı görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sigara içenlerin yaş ortalamasının giderek düş­tüğünü göstermektedir. Bunun yanında sigara içmenin getireceği sağlık sorunları adolesan ve gençler tarafından yeterince algılanmamakta ve önemsenmemektedir. Sigara kullanımının başlamasıyla birlikte sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkisi fark edilmeyebilir. Ancak genç insanlar da, sigara içmenin neden olduğu sağlık risklerinin dışında değildirler. Si­gara içiminin yıkıcı etkileri yaşamın ileriki dönemlerinde ciddi bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Gençlerimizi sigaradan uzak tutmak için hepimize çok önemli görev­ler düşmektedir. En başta biz yetişkinler olarak gençlere davranışlarımızla model olmak mecburiyetindeyiz. Ayrıca gençler için önemli olan eğiticiler ve lider konumundaki kişilerin de gençleri sigara kullanmalarını özendire­cek tutum ve davranış içinde olmamaları çok önemlidir. Etkin okul prog­ramları, sağlık izleme programları ve yaşam becerilerinin geliştirilmesi ile gençlerimizi sigardan uzak tutmaya çalışmamız gerekmektedir.

Sosyal medya bağlantılarımız

Facebook SayfamızGoogle Plus Sayfamız