Elektronik Sigaranın Bakımı Nasıl Yapılır?

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

bakimElektronik sigaralar ülkemizde ve dünyada milyonlarca kişiye ulaşmış ve giderek yayılan en iyi sigara bırakma yöntemleri arasında gösterilmektedir. Bundan birkaç yıl önce ülkemize ilk geldiğinde hakkında çok az bildiğimiz bu yeni nesi cihazlar, kısa zamanda sırlarını ortaya çıkararak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır. Öte yandan kullanıcıların en çok merak ettiği konular elektronik sigaraların bakımlarının ve temizliğinin nasıl yapılacağı konusundadır. Bundan birkaç yıl önce çok az yerde satıldıklarından, yedek parça ya da tamirinin oldukça kısıtlı olanaklar bulunmaktaydı. Ancak günümüzde pek çok noktada destek sağlayan servisler ve ürün satıcıları bulunmaktadır.

Elektronik Sigaralar sert bir maddeden yapılmış olsalar da oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile yüksek bir yerden düşürüldüklerinde, dış kaplamasında her hangi bir kırılma olmasa da iç yapısında bilinmeyen çeşitli arzalar ortaya çıkabilmektedir. Dolayısı ile emin olmak adına ürünü aldığınız satıcı ile yada elektronik sigara cihazlarının servisini sağlayan birimlerle iletişimde olmak kullanıcıların avantajına olacaktır. Öte yandan her kullanımın ardından, varsa özel kutusunda muhafaza etmek gerekmektedir. Çünkü hava deliklerinden rahatlıkla içeri toz ve benzeri minimal parçalar girebilmektedir. Buda toz ve mikropların ağız yolu ile vücuda girmesine neden olabilmektedir.

Öte yandan belirli aralıklarla filtre kısmının temizlemek daha hijyenik bir ortam oluşturacağından, yüksek derecede kimyasal madde içermeyen ıslak bez ve benzeri yöntemlerle içi ve dışı iyice silinmelidir. Ayrıca hijyen koşullarından dolayı, elektronik sigaranın kişisel bir ürün olduğunu ve kimseyle paylaşılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Elektronik sigaraların söküle bilir parçaları oldukça hassas yapıda olduklarından, içerisine biriken tozları temizlemek isterken kısa devre ya da benzeri arızaların oluşması söz konusudur. Dolayısı ile mecbur kalmadıkça iç mekanizma ya her hangi bir müdahale yapılmamalıdır. Ayrıca suya karşı hassas olduklarından, su ile tamasının engellenmesi son derece önemlidir.

Kullanımına uzun süreli ara verileceği zaman, varsa nikotin tüpünün ya da kimyasal madde içeren haznenin elektronik sigaradan çıkarılması, ve tüm parçaların saklama çantasında bir arada muhafaza edilmesi kullanıcıların yararına olacaktır.

Dünya ve Elektronik Sigara Kullanımı

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

dünya da elektronik sigara kullanımıTüm dünyada yüzyıllardır var olan ne zaman bulunduğu ile ilgili tam bir antolojik kayıt taşımayan sigara, bireyleri kendi kontrolü altına alarak son derece sağlıksız yaşam koşullarında yaşamaya iten zarar dolu bir maddedir. Bireyin isteklerini istemsiz hale getirerek iradesiz davranışlar sonucu sürekli olarak sigara içme eğilimi taşımasını sağlayan sigara kullanıcıları için sigara bırakmaya yönelik olarak üretilen bir cihaz olan elektronik sigara ile kısa zamanda ve sorun yaşamadan sigarayı bırakmak mümkün olmaktadır. Kullanımı son derece kolay ve zahmetsiz bir cihaz olan elektronik sigaraya tüm dünyada rağbet olmaktadır. Bunun nedeni ise bu cihazın kişinin sigara içme isteği duyduğunda elinde sigaraya tıpatıp benzer bir madde olması ve bu sayede zifir ve nikotin dolu duman yerine ciğerlerine temiz hava çekmesini sağlamasıdır.  Piyasadaki sigaralara bakıldığında pek çok farklı marka tütün içeren sigara satışı yapıldığı görülmektedir. Bu sigaraların tütünlerinin geçtiği işlemler farklıdır. Her kullanıcı kendine uygun sigarayı tercih ederek onu kullanmaya devam ettiğinden elektronik sigaranın kullanıcılarına çeşit sunması önemli olmuştur. Kullanıcılara bu imkanı sunan elektronik cihaz üreticileri farklı tat ve kokudaki aroma vericilerin satışını yapmaktadır.

Pek çok ülke toplumunda yaygın olarak sigara kullanımı görülmektedir. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle bireylerin bu alışkanlıklarını terk etmek istemesi gerekmektedir. Daha küçük yaşlarda çevreden filmlerden özenerek başlanan bu zararlı maddenin toplum bilincine açılması ve toplumun bu maddeye karşı tepki göstermesi gerekmektedir. Ancak ve ancak bu sayede sigara kullanımı minimum seviyeye ulaşmış olacaktır. Sigarayı bırakmak isteyen bireyler için üretilen elektronik sigara kullanımı tüm dünyada oldukça yaygın hal almıştır. Maliyeti düşük olan bu elektronik cihaza internet üzerinden sipariş vererek ya da satışının yapıldığı firma veya mağazalardan ulaşmanız mümkün olmaktadır. Elektronik sigara ile sigara alışkanlığınızdan ve ya dudak tiryakiliğinizden kısa zaman içerisinde tamamen kurtulmanız mümkün olmaktadır. Elektronik sigara kullanıcılarının pek çoğu üzerinde yapılan araştırma ve anketler sonucunda tarama sonuçları elektronik sigara ile sigarayı tamamen bırakan birey sayısının her geçen yıl arttığı gözlenmektedir.

Elektronik Sigaranın Hiç Bilinmeyen Faydaları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

faydalarÇağımızın en büyük salgını olan Sigara, yılda milyonlarca insanın hayatını ciddi anlamda zora sokuyor. Yapılan kampanyalar ve çeşitli yöntemler kullanıcıların bırakmasına mani olamıyor. Son yıllarda ortaya çıkan Elektronik Sigaralar ülkemizde ve dünyada hızla yayılmaya başlamış durumda. Çünkü sigara ile hemen hemen aynı tadı verse de, sigara kadar vücuda zarar vermemesi bırakmak isteyip de bırakamayanların tek kurtuluş yolu olmuş durumda.

Pek çok uzman sigara tiryakiliğinin bir anda kesilmesinin büyük sağlık sıkıntılarına yol açacağına dikkat çekiyor. Uzun yıllar içilen sigara nikotine bağımlılık oluşturuyor. Ve vücudun bir anda yoksun kalması riskli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Nikotin sakızları ve benzeri ürünlereyse pek ilgi gösterilmiyor. Sigarayı aşamalı olarak bırakma yolunda Elektronik Sigara en iyi araç olarak görülüyor. Çünkü sigara gibi kontrolsüzce nikotin çekmek yerine, elektronik sigaralarda sadece belirli oranda nikotin vücuda girmektedir. Dolayısı ile aşamalı olarak kısa sürede nikotin seviyesini azalta azalta vücudun nikotin istediği kırılmış oluyor.

Öte yandan sigara firmalarının son 10 yılda geliştirdikleri gizli bir teknik yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış durumda. Pek çok sigara firması bağımlılığı arttırma adına sigaranın izmarit kısmında çeşitli fark edilemeyen değişiklikler yaparak vücuda daha çok nikotin girmesini sağladıkları ortaya çıktı. Pek çok ülkede sigaraların sahip olabilecekleri belirli bir nikotin sınırı bulunmaktadır. Dolayısı ile filitre üzerinde yapılan değişiklikler kişinin daha çok nikotini çekmesine neden oluyor. Bundan dolayı da bırakmak isteyen tüketiciler kolay kolay bırakamaz hale getiriliyor.

Sigaraya bırakmak için, elektronik sigaralar en tercih edilen yol olarak her geçen gün daha çok dikkat çekmektedir. Çünkü ihtiyaç duyulan nikotin ve dumanı sağlayarak hem vücudun isteğini, hem kişinin içme eğilimini kontrol altına almış oluyor. Her ne kadar elektronik sigaralar sigara bırakmada en iyi alternatif olarak görünseler de, esasında iş kullanıcıda bitiyor. İradeli ve istikrarlı bir şekilde bırakma işlemi başlamadıkça elektronik sigaranın kullanıcılar için yapabileceği fazla bir şey bulunmuyor. Sigarayı bırakma adına elektronik sigaraya başlayıp, bıraka bileceğine inanmak, sigarayı bırakmanın ilk adımı olarak gösteriliyor.

Elektronik Sigaranın Akciğere Etkisi

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

akciger-elektronik-sigaraElektronik sigara, geleneksel sigaradan çok daha az toksik etkiye sahiptir. Bu açıdan bir elektronik sigara için sigaranın yanında çok çok daha az zararlı olduğuna ilişkin yeterli kanıt vardır denebilir. Sigara içindeki maddeleri ve yakılmak suretiyle oluşan duman nedeniyle insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir. Bunların başında kanser, kalp ve akciğer rahatsızlıkları gelmektedir.

Sigara kullanan insan sağlıklı bir şekilde nefes alamaz. Koşma hatta biraz yürüme bile onun nefes nefese kalmasına neden olur. Bunun nedeni sigaranın akciğerlere olan etkisidir. Bunun için sigaranın bir şekilde bırakılması gerekmektedir. Sigara bırakma yöntemlerinden olan elektronik sigara bu süreçte sağlığı olumlu yönde etkilemektedir.

Elektronik sigara içilirken içe çekilen buhardır. Bu buharda sıvı nikotinin ısıtılarak buhara dönüştürülmesi sonucu elde edilir. Yani akciğerlere duman yerine buhar çekilmiş olur. Bu sayede akciğerler buhardan kurtulmuş olur. Dolayısıyla dumanın neden olduğu zararlar da yok edilmiş olacaktır.

Elektronik sigara satışları 2008 yılında 50 bine, 2012 yılında ise 3,5 milyona yükselmiştir. Bu yükseliş hızla devam etmektedir. Bu ürüne bu derece ilgi olması başarılı sonuçlar doğurmasıyla ilgilidir. Bu ürün de nispeten akciğerlere bir nebze etki etmektedir. Çünkü öyle ya da böyle nikotin buharı solunmaktadır. Nikotine bağlı etkiler söz konusu olabilecektir. Ancak sigaranın akciğerlere yönelik etkisi göz önüne alındığında bu oran çok küçük bir oran olarak kalmaktadır. Eğer amaç sigarayı bırakmaksa süreç içinde bu tip alternatifler denenmek zorundadır.

Bu ürün sayesinde akciğerler dumandan arındırılmaya başlamaktadır. Böylece çok daha sağlıklı nefes alınıp verilmeye başlanacaktır. Bu olumlu bir adımdır. Sigara içen kişi nefes alışında içmeyenlere göre çok daha az oksijen aldığı için nefes alıp verme hızlıdır. Bu yardımcı ürün kullanılırken bu nefes alıp verme normal bir insan durumuna gelmeye başlamaktadır. Çok sık nefes alma kalbi de yorduğundan, bu yardımcı ürün sayesinde hem akciğerler, hem de kalp dinlenmeye başlamaktadır. Ayrıca beyne de daha çok oksijen gideceğinden insan kendini daha zinde hissedecektir. Bu ürün en önemli yararlı etkisini gece gösterir. Yani geceleri çok daha rahat nefes alınmaya başlanır.

Filtreli sigara sağlığa daha zararı dokunan – SAĞLIK Haberleri

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Filtreli sigara sağlığa daha zararlı - SAĞLIK Haberleri

Filtreli sigara sağlığa daha zararı olan – SAĞLIK Haberleri

Uslu, bitkilerin yaşamaları için lüzumlu olan elementlere, nebat gıda elementleri denildiğini belirtti.

Bitki dokularının analizinde doğada bulunan bütün elementleri nerede ise bulmanın olası bulunduğunu anlatım eden Uslu, “Bitkiler büyüdükleri ortamda bulunan elementleri, kendileri için lüzumlu olsun yahut olmasın azca da olsa bünyelerine almaktadırlar. Son dönemlerde madenlerin, metal ve kimya fabrikalarının, termik santrallerin çevremize saçtıkları toksik ağır metaller bu tip topraklar üstünde yetişen tütün benzer biçimde mamüller tarafınca bünyelerine alınmakta ve yapraklarına kadar geçmektedir” dedi.

Uslu, bilim insanlarının bitirdikleri araştırmaya gore, tütünde etraf kirlenmesinden gelen bu ağır metallerin yanı sıra ek olarak Po-210 benzer biçimde radyotoksik minarelerin de tütün yapraklarına geçtiğinin tespit edildiğini vurgulayarak, şu şekilde devam etti:

“Filtreli sigaralar aynen bir körük benzer biçimde tütüne daha çok oksijen göndererek sigaranın 600-650 santigrat alev sıcaklığını, öteki bir deyişle yanma verimini artırmakta, tütün yaprağındaki ağır metaller ve radyotoksik maddelerin, alev sıcaklığının artması kararı hemen hemen tümünü buharlaştırarak, akciğere geçişine niçin olmaktadır. Bu yüzden sigaranın zararı olan etkilerini azaltmak için kullanılan filtreler zannedildiği şeklinde yararlı değil, tam tersi filtresiz sigara içmeye nazaran daha kanserojen etkilere haizdir.”

Filtrelerin selüloz asetat şeklinde gözle görülmeyecek derecede minik lifli yapılardan oluştuğuna da dikkati çeken Uslu, şunları kaydetti:

“Sigara içilmesi esnasında filtredeki on binlerce bir çok mikro hatta nano boyuttaki lif zerrelerinin ciğerlerimizin en iç kısmına kadar yerleşmesi laf mevzusudur. Yapılan bir araştırmaya nazaran, filtresiz sigara kullananlarda epidermoid (yöresel) kanser türü ön planda iken filtreli sigara içenlerde oldukça daha tehlikeli olan adeno (daha uzak organlara sıçrayan) kanseri görülmektedir. Bunun da sigaradaki toksik elementlere ilaveten mikro ve nano boyuttaki liflerden kaynaklandığı düşünülmektedir.”

Kaynak: AA

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, sigaranın zararı dokunan etkilerini azaltmak için kullanılan filtrelerin kanserojen etkiye haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Kanserle savaşta bunlara dikkat edin – SAĞLIK Haberleri

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Kanserle savaşta bunlara dikkat edin - SAĞLIK Haberleri

Kanserle muharebede bunlara dikkat edin – SAĞLIK Haberleri

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Cengiz Akosman, “Sigara, ışınım, egzoz dumanları, deva maruziyetleri, alkol, güneş ve solaryum, asbest, arsenik, kadmiyum, cıva, benzen, virüsler, mantarlar ve toksinleri benzer biçimde kimyasal ve biyolojik etmenler kanser oluşumuna katkıda bulunabilecek mühim çevresel faktörlerdir” dedi.

Medical Park Ordu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Cengiz Akosman, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla icra ettiği konuşmada, “Kanser oluşumunda şimdilik genetik geçiş şeklinde birtakım faktörler önlenememektedir. Bununla beraber kanser oluşumunda genetik faktörlerden daha sık kanser oluşumuna katkıda bulunan çevresel ve bireysel faktörlerle savaşım ve bunların en aza indirilmesi kanserle savaşın en mühim mevzusudur.

Sigara, ışınım, egzoz dumanları, deva maruziyetleri, alkol, güneş ve solaryum, asbest, arsenik, kadmiyum, cıva, benzen, virüsler, mantarlar ve toksinleri benzer biçimde kimyasal ve biyolojik etmenler kanser oluşumuna katkıda bulunabilecek mühim çevresel faktörlerdir. Bu faktörlerinde en önemlisi kuşkusuz etken veya eylemsiz sigara içiciliğidir. Akciğer, gırtlak, yutak, dil ve mesane kanserleri şeklinde kanserlerde ispatlanmış birincil nedenken öteki kanser tiplerinin gelişimine de ciddi katkısı bulunmaktadır.

Akciğer kanserinin yüzde 95 sebebinin sigara olduğu düşünülürse çevresel faktörlerle mücadelenin kanser mücadelesinde ne denli mühim olduğu daha iyi anlaşılır. Kanserle muharebede bireysel faktörler de ciddi ehemmiyet kazanmaktadır. Diyabet, aşırı kiloluluk, depresyon, kronik enfeksiyonlar, ağız hijyeni, vitamin eksiklikleri ve fena beslenme alışkanlıkları, kronik alkol tüketimi, sedanter hayat engellenebilir veya halledilebilir bireysel faktörlerdir” diye konuştu.

“KANSERDE ERKEN TANI TEDAVİDE BAŞARIYI GETİRİYOR”

Kanserin alemet vermeden, erken bir aşamada teşhis edilebildiği takdirde tamamen iyileşmesinin olası olabileceğini vurgulayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Cengiz Akosman, “Yaşa, cinsiyete ve risk faktörlerine nazaran düzenlenmiş bir program çerçevesinde tertipli halde taramalar yaptırmak, kanserin erken tanınmasında, tedavi seçeneklerinin ve etkinliğinin artırılmasında önemlidir.

Günümüzde kanser tedavisinde erken tanı ve çağıl tedavi teknikleri ile oldukca başarıya ulaşmış sonuçlar alınabilmektedir. Kanser tedavisinde aslolan probleminin fazlaca bariz olmayan bulgular sebebiyle geç tanı konan akciğer, mesane ve mide kanseri şeklinde kanserlerde ortaya çıktığını; dolayısıyla bu tip kanserlere yol açan faktörleri önleyerek kanser oluşmadan ilkin önüne geçmenin icap ettiğini kaydetti. Kanserden korunmak için, lüzumlu kontrolleri yaptırmak kişiden kişiye, kanser türlerine ve genetik faktörlere göre farklılık gösterir. Örneğin uzun seneler fazlaca sigara içmiş bir bireyin altı ay arayla sıhhat kontrollerini yaptırmasında fayda vardır.

Ailesinde meme kanseri olan bir kadının ise yılda bir defa rutin kontrollerini yaptırması önerilir. Benzer halde 50 yaş üzerinde olmak, yeni ortaya çıkan dışkılama alışkanlığı değişimleri, kanama, karın ağrısı, ailede barsak kanseri tanısı almış yakın akrabaların varlığı, kolon kanserine yatkınlık doğurabilecek genetik rahatsızlıkların varlığı benzer biçimde durumlar barsak kanseri açısından taranmayı gerektirir. Günümüzde erken teşhisi olası olabilen kanser türleri teşhis edilip, hastanın tedavisine katkıda bulunmak en mühim hedef olmalıdır.”

Kaynak: İHA

Uzmanlar, kanserle harpte kanser sebeplerinin azaltılmasının minimum erken tanı ve tedavi kadar mühim bulunduğunu söylemiş oldu

Kansere Karşı Önleminizi Alın

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Kansere Karşı Önleminizi Alın

1-7 Nisan Kanser Haftası. Çağımızın hastalığı kanser çevresel, genetik ve hayat biçimindeki negatif koşullardan kaynaklanıyor. Kanserden korunmak için genetik kodumuzu değiştirmemiz olası olmadığına gore, beslenme ve hayat biçiminde yapılacak değişimler ile negatif çevresel faktörlerden uzak durmak kanserden korunmayı sağlayabilir. Liv Hospital Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İ.Faruk Aykan sıhhatli bir hayat ve kanserden korunmak için püf noktalarını konu alıyor.

1-7 Nisan Kanser Haftası. Çağımızın hastalığı kanser çevresel, genetik ve hayat biçimindeki negatif koşullardan kaynaklanıyor.

Trakya’dan Oy İsteyen Müezzinoğlu, İstanbul’a Oy Kullandı

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Trakya'dan Oy İsteyen Müezzinoğlu, İstanbul'a Oy Kullandı - Haberler.com

Trakya’dan Oy İsteyen Müezzinoğlu, İstanbul’a Oy Kullandı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, mahalli seçim emekleri süresince bütün Trakya’da partisine yardımcı isterken, “Oyumu İstanbul’da kullanacağım. Milletvekili seçiminde istediğimiz veya bulunduğumuz yerde kullanabiliyoruz. Ama mahalli seçimlerde ikamet ettiğimiz yerde kullanabiliyoruz. Bu akşam emek harcamaları tamamladıktan sonrasında İstanbul’a geçeceğim. Yarın oyumu kullandıktan sonrasında yine Edirne’de olacağım” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yöresel seçim emekleri süresince bütün Trakya’da partisine yardımcı isterken, oyunu İstanbul’da kullanacağını söylemiş oldu.

Kanserle Savaşta Bireysel Faktörler Önemli”

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Kanserle Savaşta Bireysel Faktörler Önemli

Kanserle Savaşta Bireysel Faktörler Önemli”

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Cengiz Akosman, “Sigara, ışınım, egzoz dumanları, deva maruziyetleri, alkol, güneş ve solaryum, asbest, arsenik, kadmiyum, cıva, benzen, virüsler, mantarlar ve toksinleri şeklinde kimyasal ve biyolojik etmenler kanser oluşumuna katkıda bulunabilecek mühim çevresel faktörlerdir” dedi.

Gübreler Gıda Maddeleri ile Satılamayacak

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

Gübreler Gıda Maddeleri ile Satılamayacak

Gübre üreticileri teknik görevli olarak tarım, kimya mühendisi ya da kimyager çalıştıracak. Gübre satış bölgeleri rutubet almayan kuru, yağmur ve güneşin etkilerinden korunmuş, pak, gerektiğinde ısıtma, soğutma ve havalandırma olanağına haiz alanlar olacak. Pencereler, yığma yüksekliğinin üstünde olur ve düzgün havalandırma sağlanacak. Yığın yüksekliği altta kalan ambalajlardaki gübrelerin fizyolojik özelliklerini bozmayacak, yangın söndürme tertibatı bulundurulacak. Gübreler, besin maddeleri ile satılamayacak. Yem ve tohum ile satılması halinde ise birbirlerini etkilemeyecek halde ayrılacak.

Gübre üreticileri teknik görevli olarak tarım, kimya mühendisi ya da kimyager çalıştıracak.