Elektronik Sigaranın Etkisi Nedir?

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

elektronik-sigaranin-etkisiGerçek bir sigaranın birebir benzeri ve taklidi olan elektronik sigara, son zamanlarda oldukça fazla kullanılan cihazlar arasında yerini aldı. Bu da, tiryakilikten kurtulmak isteyenlerin sayısında artış yaşandığını göstermektedir. İnternet satış sitelerinde ve seçkin mağazalardan satın alabileceğiniz e-sigaraya zararsız demek yanlış olur. Sıradan sigaraya göre daha az zararlı olan ve isteyen herkesi tiryakiliten kurtarmaya yardımcı olan bu ürün, gerçekçi sigara simülatörüdür. İhtiyaç duyacağınız nikotini ve esansı hissetmenize yardımcı olan e-sigara, tıpkı gerçeği gibi duman çıkarıyor. Fakat çevresine hiçbir zararı olmayan bu duman, tamamen tiryakilere yönelik hazırlanıyor. Bilinçli kullanıldığında, gerçekten sigarayı bırakmanıza yardımcı olan bu cihaz, bilinçsiz kullanıldığında, gerçek sigara kadar ölüm saçabiliyor.

Elektronik sigara kullanmak istediğinzde çok iyi araşırma yapmalısınız. Tamamen kaliteye ve markaya önem vermelisiniz. Piyasada aynı isim ve kalite yalanı ile satışa sunulan binlerce ürün bulunuyor. Ücret konusunda kısıtlamaya gidildiğinde, bu ürünler size sağlığınızda olumsuzluk olarak geri dönecektir. Ürünü almadan önce iyice inceleyin. İçerisindeki kartuş ve likit sayısından, garanti belgesine, Sağlık Bakanlığı onayından, kalite belgesine kadar her detay sizin için önemli olmalıdır. Kullanmaya başlamadan önce içeriğini dikkatlice okumalısınız. Kullanım talimatına göre hareket etmelisiniz. E-sigaranın etkisini her türlü görebilirsiniz. Dikkatli kullanırsanız olumlu, dikkatsiz kullanırsanız olumsuz etkilenirsiniz. Zamanla miktarını düşürdüğünüz nikotine, belli bir zaman sonra hiç ihtiyaç duymadığınızı fark edeceksiniz.

Elektronik sigara, sigaradan kurtulmak isteyenler için son derece mantıklı bir seçenek. Şimdiye kadar üretilen bir çok ürüne göre çok daha faydalı olan e-sigara, çevrenizdekilerin dumandan zehirlenmesine engel olacak. Özellikle bebek ve çocukların, yaşlıların, hastaların ve hamilelerin bulunduğu ortamlarda son derece tehlikeli olan sigara, e-sigara sayesinde çok daha zararsız hale gelecektir. Dumanı çıkan hatta içinize çektikte ışığı yanan cihaz tamamen gerçek sigarayı andırıyor. Psikolojik olarak sigara içtiğinizi düşünebiliyorsunuz. Bu sayede, sıradan nikotine göre daha az zehirlendiğiniz bu ürün, sizi yakın zamanda tamamen bağımlılıktan kurtarıyor. Bu konuda bilinçli davranmak ve kararlı hareket etmek son derece önemli. İsterseniz kesinlikle başarabilirsiniz.

Elektronik Sigara ile Sigaranın Zararları Nasıl Giderilir ?

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

sigaranin-zararlari-nasil-giderilirElektronik sigaralar günümüzde en çok kullanılan sigara bırakma yöntemleri arasından yalnızca biri fakat bu yöntemi değerli kılan ve bugün gündeme taşıyan elektronik sigaraların aslında yararlardan çok zarar getirdiği iddiası yönünde. Elektronik sigaraların başarı oranı oldukça yüksek kişiye sigara bırakma konusunda yapılan araştırmalar sonucu yüzde 73 gibi bir başarı sağladığı biliniyor. Kullanımı ve sigara bırakmadaki zorlukları taşımaması sebebiyle oldukça tercih edilen bir sigara bırakma yöntemi. Fakat tüm bunlara rağmen dünya üzerine tek bir markanın CE belgesine sahip patentli bir ürün olmasının yanında binlerce korsan markanın da var olduğu biliniyor.

Ülkemize böcek ilaçları olarak giren bu elektronik sigaraların denetimleri bugüne kadar mümkün değildi. Fakat Sağlık Bakanlığı ürünlerin insan sağlığı için tehlikeli unsurlar barındırdığını bildirerek ürünü incelemeye aldı bu inceleme sonuçlarına göre elektronik sigaraların toplatılması ya da tamamen izinli bir hale gelmesi muhtemel. Bu yüzden henüz net olarak zararları bilinmese de tahminlere göre uzun süreli kullanımlara bağlı olarak aşırı dozda nikotin alımı ya da bu uzun süreli kullanımlar sonucu cihazda meydana gelen ısınmanın elektronik sigara sıvısını daha tehlikeli bir hale getirdiği yönünde. Bu öngörülere dayanarak elektronik sigara kullanımı konusunda oldukça dikkatli davranmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığının iddialarına göre bu sigaralar kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayarak kanser ve felç gibi ağır ve şiddetli ölümlere yol açtığı yönünde ola da henüz dünya üzerine bu tarz bir iddia ile karşılaşılmış değil.

Elektronik sigaraların henüz net bir araştırma sonucu yayınlanmadığından ötürü net bir şey söylemek mümkün değil fakat kullanıcıların daha kısa süreli yani daha az dozlarda elektronik sigara nikotinine maruz kalmaları kullanıcıların yararına olacaktır. Sigarayı bırakmak isteyen fakat bunu bir türlü başaramayan kullanıcılar hiçbir tereddüt yaşamadan sigara bırakma hattını arayarak kendilerine uygun bir sigara bırakma yöntemi belirleyebilirler. Bununla birlikte en yakın sağlık kuruluşlarına giderek sigara bırakma taleplerini gündeme getirdikleri takdirde en sağlıklı yolun birey için seçilmesi en uygun sigara bırakma yolu olarak tavsiye edilmekte.

Elektronik Sigaranın Tarihçesi

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

elektronik-sigaranin-tarihcesiSigara kullanımı üretildiği günden bu yana sürekli olarak artmaktadır. Bu artışın nedenleri çok çeşitlidir. Sigaraya yeni başlayan insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, çoğunlukla özentiden dolayı sigaraya başlamayı ortaya çıkarmıştır. Para vererek zehirlenmek olarak nitelendirilen sigara, aslında ilk çıktığı zamanlarda masum olarak gösterilmiştir. Sağlığa bir zararının bulunmadığı şeklinde yapılan reklamlar, duman özendiriciliği ve buna benzer kampanyalar, o tarihlerde sigara satışlarının bir anda patlama yaşamasına neden olmuştur. Yıllar sonra yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sigaranın zararları, düşünüldüğünden de ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sigaranın bu denli bağımlılık yaratmasındaki en büyük neden ise, tütün içinde bulunan nikotinden kaynaklanmaktadır. Nikotinin bağımlılık yaratıcı etkisi, sigara kullanımının kolay kolay bırakılamamasını açıklamaktadır. Günümüzde üretilen elektronik sigaralar, sigara bırakma konusunda insanlara yardımcı olmaktadır.

Elektronik sigara kavramı, son yıllarda yaygınlaşan bir kavram olsa da, kökeni 1963 yılına dayanmaktadır. O tarihlerde gündeme ilk defa getirilen elektronik sigara kavramı, tütünsüz ve dumansız olarak düşünülmüştür. Yapılan araştırmalara göre tütün içinde bulunan maddelerden pek çoğunun kanserojen olduğu anlaşılmıştır. Elektronik sigaranın bu noktada devreye girmesi ve tütün içermemesi, insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Nikotinin yarattığı bağımlılık yüzünden sigarayı bırakamayan insanlar, elektronik sigara ile nikotin ihtiyaçlarını karşılarken, sigaranın yarattığı diğer olumsuz etkilerden etkilenmemektedir. Elektronik sigara kullanımının yaygınlaşması ile birlikte geliştirilen farklı kartuş türleri, nikotin miktarının kullanıcı tarafından ayarlanmasını olanaklı kılmaktadır. Kartuşlarda bulunan nikotin miktarının yüksekten sıfıra kadar ayarlanması, insanların kademeli olarak nikotin miktarını düşürmesini teşvik etmektedir. Bu sayede daha kolay bırakılabilecek olan sigara alışkanlığı ortaya çıkacaktır.

1963 yılında temelleri atılan elektronik sigara, o tarihten sonra ilk defa 2004 yılında gündeme gelmiştir. Çin’de üretilmeye başlayan elektronik sigara, 2005 yılından itibaren tüm dünyaya açılmaya başlamıştır. Sigarayı bıraktıran alet ismiyle reklamları yapılan elektronik sigaranın bugün bu reklamı yapması yasaklanmıştır. Yapılan araştırmaların sigarayı bıraktırma konusunda faydalı olduğu konusunda bir veri oluşturmaması, bu reklamın ortadan kaldırılmasına en büyük neden olarak gösterilmektedir. Kullanıcıların yorumları ise, elektronik sigaranın gerçekten faydalı olduğunu göstermektedir.

Kimler Elektronik Sigara Kullanmamalı ?

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

kimler-elektronik-sigara-kullanmamaliSigaranın neredeyse tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılması toplum sağlığını olumsuz bir biçimde etkiliyor. Son araştırmalar doğrudan ya da dolaylı olarak birçok hastalıkta sigaranın etken olduğunu söylüyor. Kalp damar hastalıkları ve bazı kanser türleri sigara kullanımı sonucunda tetikleniyor. Dünyada her yıl milyonlarca kişi sigara kullanımı sonucunda oluşan hastalıklar nedeniyle hayata veda ediyor. Ayrıca pasif içicilerin yaşadığı rahatsızlıklar da bu rakamları daha da yükseltiyor. Elektronik sigara bu durumları fark eden ve bağımlılıktan kurtulmaya çalışanlar için çözüm oluşturuyor. Tasarımı ve kullanımının sigarayı andırıyor olması da doğru şekilde kullanıldığında sigara tiryakilerinin el ve dudak alışkanlıklarını bırakmasında da yardımcı oluyor.

Elektronik sigara satışları yaygınlaşması sebebiyle ulaşmada güçlükler yaşanmıyor. Ancak satın almadan önce yine de doktor kontrolüne girilmesi gerekiyor.  Çünkü alerjik bir bünyeye sahip olanların basit yiyeceklere dahi tepki vermesi mümkün olabiliyor. Bu yüzden alerji tespiti yaptırılması ve ürün içeriklerine karşı bir hassasiyet bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi bir gereklilik taşıyor. Ne yazık ki ürün ne kadar kaliteli olsa da alerjinin önüne geçilememesi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.  Ayrıca hamile adınlar aşırı hassas dönem içinde bulunmaktadırlar. Birçok ürün hamilelik döneminde sakıncalı olabilmektedir. O yüzden bu aşamada ürünün kullanılmaması birçok kişi tarafından önerilmektedir. Kullanmakta ısrar eden hamileler mutlaka doktorlarına danışmalı ve kendi isteklerine göre hareket etmemeliler. Bu ürünlerin az miktarda nikotin içeriyor olduğunu unutulmaması da gerekiyor.  Kalp ve damar hastalıkları olanların da kullanılması önerilmiyor. 18 yaşından küçük olan kişilere de tavsiye edilmezken sigara bağımlısı olmayanların da kullanması sakıncalı olacaktır. Bu ayrıntılar dışında bu ürünün kullanılması için farklı şartlar gerekmemektedir.

Sigara kullananların zararlarının mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor. Sigaranın içinde nerdeyse dört bine yakın zararlı ve kimyasal madde bulunuyor olması göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca nikotinin kimyasal özellikleri dolayısıyla bağımlılığa çok kısa sürede sebebiyet vermesi de yoksunluk hislerinde kişileri aşırı derecede rahatsız etmektedir. Bu sebeplerle elektronik sigara tasarımıyla psikolojik yoksunluk hissinin, içeriğiyle de fiziksel bağımlılığın giderilmesini sağlamaktadır. Doğru şekilde kullanıldığında etkili sonuçlar vermektedir.

Kapalı Alanda Elektronik Sigara İçiliyor mu?

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

kapali-alanda-elektronik-sigara-iciliyor-muSigarayı bırakmak isteyen pek çok kişinin tercihi elektronik sigaradan yana olmaktadır. Elektronik olan sigaranın kapalı ortamlarda içilip içilmeyeceğine ilişkin soru işaretleri bulunmaktadır. Elektronik sigaranın en önemli özelliğinin normal sigaralara göre dumanının zararsız olması ve koku yapmaması olduğu söylenebilir. Genellikle söz konusu sigaranın dumanının nargile dumanına benzediği söylenmektedir. Söz konusu dumanda az miktarda tütün dumanı ve tütün aroması bulunduğu bilinmektedir. Elektronik sigaranın dumanının buhardan oluştuğu söylenebilir.

Genellikle bu sigaraların kapalı ortamlarda içilmesi durumunda etrafın kötü bir koku ile ya da dumanla kaplanması söz konusu olmayacaktır. Aynı zamanda üflenen dumanın buhar olmasından dolayı hemen yok olması söz konusudur. Kötü kokuların kaybolması da bu şekilde olmaktadır. Çevredeki pek çok kişinin tütün dumanından rahatsız olması ve zarar görmesi söz konusu olmamaktadır.

Elektronik sigaranın dumanının herhangi bir sigara dumanına göre az olduğu söylenebilir. Buna rağmen kapalı olanlarda kullanımın yasaklandığı bilinmektedir. Ancak bazı alanlarda söz konusu sigaranın kullanımının serbest olduğu söylenebilir. Elektronik olan sigaranın yasaklanmasının nedeni sigarayı özendirmesinin engellenmesidir. Yine de kapalı alanlarda kullanımının çevreye ya da çevredeki kişilerin sağlığına zararı olduğu söylenemez. Hem zarar vermeyen hem de kötü kokmayan bir üründür.

Genellikle sigara bağımlısı olan kişiler kapalı mekânlarda da olsa sigara içmek istemektedir. Bu alanlarda sigara içme yasağının işkenceye dönmesi söz konusudur. Çalışan tiryakilerin söz konusu hususta sıkıntı yaşaması nedeniyle elektronik sigaraların da daha çok gündeme gelmesi söz konusu olmuştur. Elektronik olan sigaraların içinde herhangi bir nikotin maddesi bulunmamaktadır. Aynı zamanda bataryası bulunmakta ve bu nedenle nikotinli sigaralara oranla oldukça az maliyetlidir.

Dudak tiryakileri de söz konusu sigaraları yoğun olarak kullanmaya başlamıştır. Nikotinli sigaraya göre daha az tehlikeli olan ve kullanımı daha az maliyetli olan bu sigaranın kapalı mekânlarda kullanımının çevreye herhangi bir zararının bulunmaması da tercih edilirliğini arttırmaktadır. Tüm bu nedenler elektronik sigara kullanımını daha fazla ilgi çekici kılmaktadır. Yasalarla getirilen sınırlandırmalara rağmen elektronik sigara giderek daha da yaygınlaşmaktadır.

Elektronik Sigara Kullanmalı mıyım?

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

elektronik-sigara-kullanmalimiyimPil, buharlaştırıcı ve kartuş olmak üzere 3 parçadan oluşan elektronik sigaralar likit denilen sıvılarla da birlikte kullanılmaktadır. Bu cihazdaki buharlaştırıcı sistem ile likitin temas etmesi sonucu buhar oluşur ve böylelikle nefese çekilen, sigaradaki dumanın aksine buhar olmaktadır. Bu özelliğinden ötürü elektronik sigarada koku, yanma veya sararma söz konusu olmamaktadır. Ayrıca elektronik sigarada normal sigaralarda bulunan yüksek orandaki karbonmomoksit ve katran bulunmamaktadır. Yine de bu özellikler cihazın yapımında tercih edilen sisteme, markaya ve likitin kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu özellikleri nedeniyle elektronik sigara kullanımı sigarayı bırakmak isteyen pek çok tiryaki tarafından daha zararsız olacağı düşüncesiyle tercih edilmektedir.

Kullanım çeşitliliği de bulunan elektronik sigaraların otomatik ve manuel olmak üzere 2 tür modeli mevcuttur. Kullanıcılarına bu şekilde seçenekler sunarak kullanımını daha da cazip hale getiren elektronik cihazlardan otomatik olanları nefese duyarlı sensörler içermektedir ve böylelikle nefes çekilmeye başlandığında anında kendisi de buhar üretimine başlar. Diğer taraftan manuel elektronik sigaralar ise led olarak adlandırılan aktifleştirme düğmesine sahiptirler. Bu iki model arasında sigara tiryakilerinin en çok tercih ettiği Led düğmeli yani manuel modelidir. Bunun sebebi olarak düğme içermesi dolayısıyla kontrolü kullanıcısına bırakması söyleniyor. Ayrıca manuel e-sigaranın tutuş şekli de normal analog sigaradan farklı olması nedeniyle bu el alışkanlığının değişmesinde de etkin rol oynuyor.

Elektronik tercih edilmesindeki bir diğer neden de sahip olduğu likitin içerisindeki maddedir. Bu maddelerden ilki propylene glycol olup tadı olmayan ince bir sıvıdır. Bu sıvının yoğunluğu ne kadar yüksekse çekilen buharın sertliği de o derece yüksek olup normal sigarada hissedilen sertliğin benzeri bir etki yaratabilmektedir. Bu da sigarayı daha yeni bırakmaya çalışanlar için oldukça tanıdık bir etki olup onların bu cihaza daha kolay alışmasını sağlamaktadır. Bir diğer madde olan vegetable glycerin ise yoğun ve tatlı bir sıvıdır ve bol hacimli buhar oluşmasında etken bir maddedir. Elektronik sigaradaki nikotin miktarı ise normal sigaradakine göre oldukça az olup nikotinsiz olanları da mevcuttur. Bu az miktardaki nikotin sigara içilmemesi durumunda oluşan endişe, açlık ve düşük konsantrasyon gibi yoksunluk belirtilerini az da olsa gidermektedir ve bu özelliği nedeniyle de sigara içme isteğini azalttığı ortaya konulmuştur.

Elektronik Sigaranın Parçaları

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

FAMEFLYNET - Helen Flanagan Promotes Kik E Cigarettes In ManchesterSigara bağımlılığıyla baş etmek isteyenler uzun süre mücadele ediyor. Ancak eski yöntemler ve farklı ilaçlar ne yazık ki çözüm oluşturmuyor. Yaygın sigara kullanımı gençleri ve çocukları da kullanıma teşvik ediyor, sigara kullanım yaşını düşürüyor. Ancak elektronik sigara etkili yöntemiyle bu güne kadar denenen diğer yöntemlere göre daha başarılı olması sebebiyle tercih oranının her geçen gün artırıyor. Ürünün sigara bırakma mantığı hem bağımlılık sebebi olan nikotin isteğinin azaltılmasına hem de dudak, el tiryakiliklerine karşı önlem olmasına dayanıyor. Elektronik sigaradan sadece buhar çıkması da pasif içici niteliğindeki insanların korunmasını sağlıyor. Ayrıca birçok ailede sigaranın kötü kokularından ve dumanından dolayı oluşan kavgalar da son bulmuş oluyor.

Elektronik sigaranın üç temel parçası bulunuyor. Atomizer, pil ve kartuş isimleri verilen bu parçalardan kartuş ve atomizerin birleştirilmesi ile oluşan kısma ise cartomizer adı veriliyor. İçeriğinde gerçek sigarada maruz kalınan nikotin dışında hiçbir madde bulunmuyor. Ancak isteyenler sıfır nikotinli ürünleri de tercih ediyor. Şarjlı olarak da çalışabilen ürün sadece buhar sistemine dayanıyor. Böylece hiçbir koku oluşmuyor. Bu sayede sigara içmeyenler de dumana maruz kalmıyor. Ancak şarj ederken ve pil kullanımlarında dikkatli olunması her elektronik ürün kullanımında gerekiyor. Elektronik sigara kullanıldığında vücuda yanan hiçbir madde girmiyor. Sadece sıvı buharın içe çekilmesi ise birçok sağlık sorunun önüne geçiyor. E-sigara kullanalar kısa sürede sigaranın yorucu etkilerinden kurtulduklarını da açıkça belirtiyor.

Elektronik sigaranın birebir sigara benzeri olanları da bulunuyor. Bu ürünler psikolojik yoksunluk yaşayanların geçiş döneminde yardımcı olabiliyor. Ayrıca yedek parça ya da kartuş bulabilmek de hiçbir zorluk taşımıyor. Elektronik sigara mantığı ve içeriği sebebiyle tehlike içermiyor. Ancak ürünün içeriğine ve kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kalitesine bakılmadan ve dikkat edilmeden alınan her ürün insan hayatında sıkıntılar yaratabiliyor. Bu yüzden alınacak ve sipariş verilecek firmanın iyi araştırılması ayrıca yedek parçaları kolay bulunabilecek bir markanın tercih edilmesi her zaman kullananların işlerini kolaylaştıracaktır. Bu sayede kartuş bitimi durumunda yeni ürün alımına gerek olmayacak ve sıkıntı yaşanmayacaktır.

Elektronik Sigaranın Ömrü Ne Kadar?

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

elektronik-sigaranin-omru-ne-kadarNormal sigaradan daha kolay ve temiz bir kullanımı olan elektronik sigara, sigara yasağının da gelmesiyle daha yaygın bir hal aldı. Elektronik sigara, fiyat olarak normal sigaraya göre uzun vadede daha hesaplıdır.

Elektronik sigara alacaklar için en önemli sorulardan biri ömrünün ne kadar olduğudur. Diğer bütün ürünler gibi bu da öncelikle cihazın kalitesine göre değişir. Eğer kalitesiz bir elektronik sigaranız varsa ömrü de diğerlerine göre daha az olur. Ürünün kalitesinden sonra ne önemli diğer şey ise kullanım sıklığı ve kullanım şeklidir. Elektronik sigaraya düzenli olarak bakım ve temizlik yapmak gerekir. Bu cihazın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Elektronik sigara sistem olarak diğer teknolojik ürünler gibidir. Buna göre telefonunuzun kendi şarj aletini ve diğer aparatlarını kullanırsanız daha dayanıklı olur. Yan sanayi aparatlar kullandığınızda şarj sorunu gibi arızalar meydana gelir. Aynı şey elektronik sigaralar içinde geçerli. Genellikle set olarak satılan bu ürünleri kendi parçalarıyla kullanmak gerekir. Pili tamamen bittiğinde, belli bir süre şarj ederek pilinizin ömrünü de koruyabilirsiniz.

Bu ürünü kullanırken genel olarak belli başlı şeylere dikkat etmeniz, ürünün ömrünü uzatacaktır. Örneğin; kartuşa likit doldururken kapasitesini aşmayın.  Sık olarak arka arkaya seri ve sert nefesler aldığınızda cihazı ısınmaması için dinlendirmeye bırakın. Parçaların bağlantı yerlerinde kir, toz oluşmamasına ve temizliğine dikkat edin. Elektronik sigaranızı taşırken de düğmesinin açık kalmayacak şekilde yerleştirilmesine özen gösterin, hatta mümkünse taşıma çantası veya kılıfla kullanın.

Rezistans değişimi yaparken içinde eski parçadan kalma bir parça varsa cihaza zarar vermeden cımbız gibi bir aletle almaya çalışın. Elektronik sigaranızı düşürmemeye ve suyla temas ettirmemeye özen gösterin. Cihazını manyetik ve çok sıcak ortamlardan uzak tutun. Parçaları takarken herhangi bir zorlama yapmamaya çalışın. Eğer uzun süre elektronik sigara kullanmayacaksanız, likitini boşaltın.

Unutmayın ki bu elektronik bir üründür. Cihazınızın ömrü önce kalitesine sonra da tamamen sizin kullanımınıza bağlıdır. Eğer elektronik sigaranızı talimatlarına uygun bir şekilde ve özenli kullanırsanız herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Bu ürünü uzun süre kullanmak tamamen sizin elinizde

Elektronik Sigaranın Kullanılmadığı Mekanlar

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

elektronik-sigaranin-kullanilmadigi-mekanlarÇağımızın önemli buluşlarından biri olan elektronik sigara kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşarak insanların toplumda sigara kullanım oranlarında azalma görülmüştür. Dünyanın pek çok ülkesinde sigara kullanımı iç mekânlarda yasaklanmıştı. Bunun sonucu olarak daha temiz daha ferah ve oksijeni bol havanın solunabildiği çalışma ortamları toplu taşım araçları oluşturulmuştur. Temiz hava sahası sayesinde gelecek nesillere bırakılacak dünya için temiz adımlar atılmak istemektedir. Bu sayede insanlar küçük yaşlarda özenerek sigaraya başlamayacak ve daha sağlıklı bir yaşam sürebileceklerdir. Yaşam kalitesinin artırılabilmesi ancak sağlık bilincinde bireyler ile mümkün olmaktadır. Elektronik sigara kullanımının yaygınlaşmasının ana nedeni ise iç ve dış ortamlarda kullanılabiliyor olması ve kişinin sigara tiryakiliğinin bırakmadan daha temiz hava soluyabiliyor olmasıdır. Önceden pek çok ülkede toplu taşıma araçlarında ve alışveriş merkezlerinde sigara kullanımı yasağı yoktu. Bu sayede insanlar rahatlıkla peş peşe istedikleri her yerde sigara içerek etrafa zarar verebiliyorlardı. Üstelik toplumda can taşıyan hamile bireylerin de bu bölgelerde bu durumdan nasipleniyor olması sıkıntı oluşturabiliyordu. Bu durumu ortadan kaldırmak adına yasaklar oldukça yerinde kararlar olmuşlardır. Toplu taşım araçlarının sık sık kullanıldığı düşünülürse toplu taşıma aracındaki insanların sigara içmesi ile oluşacak nikotin bazlı duman, diğer içmeyen bireylerin temiz olmayan bu zararlı havayı ciğerlerine kadar solumasına neden olacak ve bunun sonucunda pasif içici bireyler doğuracaktır.

Her tür ortamda sigara içmenin yasaklanması gerekmektedir. Bunun sebebi ise her nerde içilirse içilsin ortam havalandırılsa bile sigaranın dünyanın soluduğu atmosfer tabakalarına ulaşması ve bu tabakalara zarar vermesidir. Yani dünyanın herhangi bir bölgesinde başkasının soluduğu sigara dumanı ile bizlerin de havası kirlenmektedir. Elektronik sigara kullanımı bunları önleyerek kişilerin sigara alışkanlığına son vermesini sağlamaktadır. Bu cihaz birkaç parçadan meydana gelen elektronik aksamlı bir bütündür. Elektronik sigara tıpatıp bir sigara formunda üretilmiştir ve kişinin sigara tiryakiliğini bastırmaya yönelik bir üründür. Bu cihazın kullanımı sonucu içerisinde kullanılan aromatik sıvı sayesinde duman ortama verilmektedir. Bu dumanı solumak da zararlı olduğundan hastane gibi ortamlarda bu cihaz yasaktır.

Elektronik Sigaranın İnsan Vücuduna Etkisi

Written by admin. Posted in Sigarayı Bırakmak

elektronik-sigaranin-vucuda-etkisiSigaranın vücuda verdiği zararlardan bahsetmek başlı başına ayrı bir konudur. Bu konu ile ilgili bilgi vermek kalın bir kitap yazmak gibi bir şeydir. Ancak sigaranın vücuda verdiği zararlar herkes tarafından biliniyor. İnsan cildinin erken yaşlanmasına neden olması, başta akciğer olmak üzere diş ve diş eti gibi hastalıkların birçoğu sigara yüzünden meydana gelmektedir. Hatta hastane kayıtlarına bakacak olursanız bu rahatsızlıkları yaşayanların genel olarak sigara kullandıklarını görebilirsiniz. Bu nedenle insanların sigaraya olan bağımlılıklarını azaltmak için birçok alternatif yöntem geliştirildi. Bunlardan bir tanesi de Elektronik sigara teknolojisidir. Elektronik sigara sayesinde sizde sigaraya olan bağımlılığınızı azaltabilirsiniz.

Sigaranın içerisinde yer alan kanserojen maddeler zamanla kanser ve benzeri gibi hastalıklara yakalanmanıza neden oluyor. Ancak Elektronik sigara sayesinde bu gibi bir tehdit ile karşı karşıya kalmıyorsunuz. Çünkü elektronik sigara sigaranın içerdiği zararlı maddeleri içermiyor. Ayrıca elektronik sigaradaki nikotin seviyesini de kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede kısa sürede nikotine olan bağımlılığınızı azaltarak sigaradan tamamen kurtulma şansınız var.

Birçok kişi elektronik sigara içerisinde nikotin olduğu için elektronik sigaraların gerçek sigaralar ile aynı etkiye sahip olduğunu savunuyor. Elektronik sigara içerisinde nikotin olduğu doğru. Ancak elektronik sigaranın gerçek sigara ile aynı etkiyi verdiği doğru değil. En basitinden sigara içtiğiniz zaman çıkan duman çevrenizdeki insanları rahatsız eder ve onlarında hastalanmasına neden olur. Ancak elektronik sigaradan çıkan duman ise buhardır ve tamamen sizin elektronik sigara içine koyduğunuz aromalı tütün gibi kokar. Bu kokuda çevredeki insanları rahatsız etmez ve onlara zarar vermez. Ayrıca elektronik sigara içerisinde yer alan sadece nikotindir. Sigarada yer alan diğer zararlı maddeler elektronik sigara içerisinde yer almaz. Elektronik sigaraya koyduğunuz nikotini de kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Yani isterseniz Elektronik sigara içerisine hiç nikotin koymaya da bilirsiniz.

Kısacası elektronik sigara gerçek sigaraya oranla çok daha azdır. Ayrıca elektronik sigara sürekli olarak kullanılan bir şey değil. Sizde zamanla nikotine olan bağımlılığınızı azalttığınız zaman elektronik sigara kullanmayı bırakacaksınız. Bu sayede sigaradan da kurtulmuş olacaksınız.

Sosyal medya bağlantılarımız

Facebook SayfamızGoogle Plus Sayfamız